ביאנלה בונציה 2019
 
טבע, כנסיות רומנסקיות ואמנות מודרנית בדרום צרפת
2019
 דרום צרפת וחופי הים התיכון משכו  מסוף המאה ה19 אמנים  שבאו לדרום בעקבות השמש, צבע המים, הנופים וההסטוריה של האזור.
במסלול הטיול נבקר במקומות בהם האמנים יצרו, התגוררו, בילו ואף פעמים רבות התווכחו ביניהם. הטיול יקח אותנו לאזור קסום המוכר פחות לטייל הישראלי, ונגלה את יופיים של פינות נסתרות. כמו כן שנת 2018  הוכרזה כשנת פיקאסו, ובעקבות כך נבקר במוזיאונים בהם מוצגות עבודותיו. 
 


יום 1  תל-אביב – מרסיי – סנט גויים לה דסרט – גשר מיו - רודז
נטוס בטיסת בוקר עם אל-על למרסי אליה נגיע בשעות הבוקר. מיד עם ההגעה נצא בנסיעה מערבה לאזור "הרמה המרכזית " של  צרפת לביקור בעיירה בשם סן גויים לה דסרט(Saint-Guilhem-le-Désert)עיירה ימי ביניימית ששמרה על אופייה בשל מיקומה המבודד. נמשיך מערבה ונעבור על גשר מיו(Millau) שתוכנן על ידי המהנדס הצרפתי מישל וירלוז'ה בשיתוף עם האדריכל הבריטי נורמן פוסטר, והוא הגשר הגבוה ביותר בעולם, (343 מטר בשיאו, קצת יותר גבוה ממגדל אייפל). לקראת ערב נגיע לרודז(Rodez)בירת מחוז אווירון, עיירה השוכנת בלב אזור חקלאי  ושמורת הטבע , לבית המלון בו נשהה בשני הלילות הבאים 
 
 יום 2  רודז – קונק – אסטאן – בוזול
ברודז נולד גדול הציירים הצרפתיים שעדין פועל בשדה האמנות  פייר סולאז', נבקר במוזיאון שהוקם לאחרונה לכבודו. שלושה אדריכלים קטלונים היו אחראים על בנית המוזיאון: רפאל ארנדה (Rafael Aranda), יליד 1961, קרמה פיג'ם (Carme Pigem), ילידת 1962 ורמון וילאלטה (Ramon Vilalta), יליד 1960.המוזיאון עצמו הוא מבנה ארכיטקטוני שמורכב מקוביות פלדת קורטן ובו רבות מיצירותיו של האמן , וכן תערוכות מתחלפות. בתום הסיור ניסע בכביש   מתפתל  ומטפס אל קונק(Conques) כפר היושב בתוך יער עבות כשמעליו מתנוססת קתדרלה רומסנקית ענקית כשבפורטל המרכזי תבליט של יום הדין האחרון. נמשיך בנסיעה בשמורת הטבע , בין כפרים קטנים ועיירות השוכנות על שפת נחלים. ניסע לאורך קניון נהר הלוט . מדי פעם נעצור לתצפיות נוף . נראה תופעת טבע מיוחדת " החור של בוזול"( Bozouls)ולקראת ערב נחזור לבית המלון ברודז.
יום 3  קורד סור סייל – אלבי – קאסטר – טולוז
ניפרד מרודז וניסע דרומה ל קורד סור סייל(Cordes-sur-Ciel) שכשמה (קורד שבשמיים) כן היא- יושבת על ראש הגבעה לעיתים מעל העננים. זהו כפר  מבוצר(בסטיד)  שרוב בתיו השמורים הם  ממאה ה 15. נעלה ברכבת תיירים קטנה  אל הכפר העתיק ונטייל ברחובות הציוריים  עמוסי האמנים והגלריות.
נמשיך   לאלבי (Albi) עיר הולדתו של טולוז לוטריק. נבקר במוזיאון החשוב והמיוחד המוקדש לצייר,  הנמצא בארמון הבישוף לשעבר, נבקר בקתדרלה  סן ססיל המרשימה ביותר הנראית כמבצר מבחוץ ואילו בפנים היא מדהימה ביופיה ועשירה בפסלים  גילוף וציורים מיוחדים. לאחר מכן נמשיך בנסיעה קצרה לקאסטר (Castres) עיר הולדתו של ז'אן ז'ורס,  ונבקר במוזיאון המוקדש לציוריו של הצייר הספרדי – פרנסיסקו גוייה. לאחר מכן נמשיך לטולוז (Toulouse) העיר שהיתה חשובה לעולי הרגל ונקראת גם  "העיר הוורודה", בשל הלבנים האדומות מהם  בנויים  בנייניה,  בה נלון ביומיים הבאים

 
 יום 4  מואיסאק – טולוז
הבוקר ניסע מרחק קצר מערבה לאחד המונומנטים המרשימים שבדרום צרפת- הכנסיה והמנזר של מואיסאק (Moissac) ונבקר בקתדרלה הרומנסקית בעלת התבליט המפורסם של יום הדין האחרון וכן נבקר בחצר המנזר (הקלויסטר ).לאחר הביקור נחזור לטולוז, לביקור בבזיליקת  סן סרנין, אחת התחנות החשובות על דרך הצליינים לסנטיאגו דה קמפוסטלה, שהינה לא רק הכנסיה הרומנסקית הגדולה באירופה, אלא גם אחת החשובות והמרשימות ביותר.  נבקר גם  במנזר היעקוביני  השייך למסדר הדומיניקני. כנסיית המנזר המסיבי, בנויה מלבנים אדומות ומפורסמת בזכות כיפותיה המזכירות עצי דקל. נמשיך לביקור במוזיאון  במברג,  הנמצא באחד מהמבנים המרשימים והיפים של טולוז, ארמון מהמאה ה16 והכולל  אוסף מרשים ביותר של יצירות אמנות מהרנסנס ועד ימינו .  בין לבין נתרשם מהעיר היפה, מכיכר קפיטוליום ועוד ככול שיותיר הכח והזמן.
 יום 5   קרקסון – סרה – קוליור
הבוקר ניסע  לקרקסון (Carcassonne) היפה והגדול במבצרי אירופה. נסייר בסמטאות הציוריות , בין החומות והמגדלים. נמשך בנסיעה מזרחה  לסרה (Ceret)  ישוב קטן בפירנאים המזרחיים המפורסם  בזכות מוזיאון לאמנות מודרנית, שבו מספר רב של ציורי פיקאסו, פסלים וכלי קדרות, כולל סדרת קערות מלחמות השוורים המפורסמת. המוזיאון כולל גם ציורים של שאגאל, מאטיס, סוטין,  אמנים  פוביסטים  רבים  ואימפרסיוניסטים. נרד מערבה אל הים התיכון , אל קוליור (Collioure) עיירת נופש קטנה ומקסימה  היושבת על שפת מפרץ קטן המוגן על ידי שני מגדלי שמירה עתיקים. העיירה  משכה אליה תמיד ציירים, פסלים , ומשוררים. ביניהם: פיקאסו, מאטיס, דראן, דופי, שגאל ואחרים. נבקר במקום וניסע למלון באזור.

 
יום 6  סט – מונפלייה
ניסע צפונה לאורך חופי הים התיכון לסט (Sete) עיר נמל-דייג  הידועה כעיר הולדתו של משורר השאנסונים ברסאנס (Brassens), וכנמל ממנה יצאה אניית המעפילים  "יציאת אירופה" – אקסודוס. נבקר בשוק המקורה של העיר נתרשם נראה ונריח את ריחות השוק . נמשיך לביקור במרכז ברסאנס, חוויה מיוחדת ומרגשת לחובבי השאנסון בכלל וברסאנס בפרט. ניסע לנמל ממנו יצאה אניית המעפילים אקסודוס ונראה את השלט המנציח את הארוע. במרחק קצר מאוד צפונה  נמצאת מונפלייה (Montpellier) בה נבלה כל אחר הצהריים . מונפלייה  היא אחת הערים היפות ביותר בדרום צרפת, עיר עם הסטוריה עשירה ומעניינת . נראה את החלק החדש של העיר- אנטיגון- שתוכנן ע"י הארכיטקט ריקרדו בופיל, אחד החשובים והבולטים בסגנון הפוסט מודרני. המוטו שלו הוא  שיצירתו היא "מחאה ברוטאלית" נגד הארכיטקטורה המודרנית הפונקציונאלי סטית . נטייל  בעיר העתיקה, ונבקר  בבית הספר לרפואה, בגן הבוטאני הסמוך, בטיילת פרו , בכיכר ה"קומדי פרנסיז", ובעוד ועוד אתרים מעניינים . כמו כן נבקר במוזיאון פברה השוכן בבניין נאה ומכיל אוסף מרשים ומגוון של ציורים ופסלים. בניהם יצירות של קורבה, דה לה קרואה,  פרדריק בזיל, דופי , ואחרים מהמאה העשרים ופסלים של בורדל, מאיול,  רישייה  ואחרים. השנה אוצר המוזיאון תערוכה מיוחדת המוקדשת לפיקסו.  לינה  במונפלייה.


 
 יום 7   שמורת הקמארג: אג מורט – סנט מארי דה לה מר – מרסיי
נצא לשמורת קמארג(Camargue ) הנמצאת בשפך נהר הרון לים התיכון בין שני יובליו, כשתעלות וביצות מכל עבר. נראה ציפורי פלמינגו ורודות, סוסים לבנים ושוורים המסתובבים חופשי בשטח. נבקר  באג מורט(Aigues Mortes) נמל מבוצר, ממנו יצא לואי התשיעי (הקדוש) למסע הצלב לכיוון ארץ ישראל. נמשיך ל סנט  מארי דה לה מר (Saintes-Maries-de-la-Mer) עיירת דייגים  השוכנת על שפת הים התיכון,  צבעונית מאוד עם שמיים כחולים ושמש יוקדת,   מה שמשך את  ווינסנט ואן גוך למקום שאותו הנציח.
המקום מיושב בעיקר על ידי צוענים  שעל  פי האמונה שלהם, הם צאצאיה הישירים של שרה, המשרתת השחורה של מריה מגדלנה ומריה אם ישו שנחתו במקום אחרי מסע בים התיכון. שרה הפכה  לקדושה  ואחת לשנה בחודש מאי, נערך פסטיבל ססגוני לכבודה, במהלכו מתכנסים אלפי צוענים ברחובות הראשיים של סנט מארי דל-מר, על כרכרותיהם וסוסיהם המרשימים, לחגיגה שכולה מוזיקה, אוכל ויין מקומי.  לקראת ערב נגיע לבית המלון בקרבת נמל התעופה של מרסיי .

 
יום 8  מרסיי – תל-אביב
בהתאם לשעת הטיסה ניסע לנמל התעופה של מרסי ממנו נמריא בטיסת אל-על ישירה חזרה לארץ.