בסוף יבשה- שמאלה- פורטוגל

" כאן המקום שבו מסתיימת היבשה ומתחיל הים שאין לו סוף", כתב המשורר הלאומי לואיש דה קמואש במאה ה-16 , כי בעבר חשבו שסוף יבשת אירופה היא סוף העולם ונקודה זו היתה במקום שנקרא "קאפו די רוקה" (capo de roca) ומי שיצא משם להפלגה לאוקינוס יטבע במערכות של גלים ומערבולות,  אף לא אחת מהספינות בתקופות הקדומות  לא העזה לעבור את קו המחבר בין הים התיכון והאוקינוסים עד בואם של הפורטוגלים.

פורטוגל מוקפת בים התיכון ובאוקיינוס ובמרכזה אזור פראי של הרי סירה דה אשטרלה שהם גבול גיאוגרפי טבעי. היא ארץ המתפארת בתגליות של ארצות ויבשות, הופכת לאימפריה של יבוא נופלת וקמה , יש בה היסטוריה ארוכה של כיבוש נוצרי ומיסיונריות נוצרית מעבר לים, כובשת ארצות ומקימה קולוניות, יש בה אתרי מורשת יהודית של אנוסים, בעלת היין פורטו המפורסם , עוגיות פסטיה דה בלם, דג הבקלה שהינו המאכל הלאומי,  מוסיקה פאדו עם "מלכת הפאדו " עמליה רודריגז (1920-1999) שהייתה זמרת ושחקנית פורטוגזית, עם המשורר המפורסם קמואש שחי במאה ה-16 , עם פרננדו פסואה  גדול המשוררים המודרנים (1888-1935)  ועם ז'וּזֶה סאראמאגוּ (1922-  2010שנחשב לאחד מגדולי סופרי פורטוגל. ועם ג'ואנה ושקונסלוש (נ' 1971) היא מבכירי אמני פורטוגל יצירתה עוסקת בבחינת זהויות מגדריות, מעמדיות ולאומיות בחומרים שונים וקוראת תיגר על השגרה של החיים היומיומי.

בפורטוגל תמצאו מלונות בוטיק מיוחדים שהיו בעבר ארמונות  מלונות כאלה אופינים בפורטוגל וכדאי להתנסות לפחות באחד כשמטיילים בפורטוגל, אחד כזה נמצא בפאתי העיר קוימברה, ארמון רנסנסי שהפך להיות פאוסאדה (Pousada), מלון בוטיק המציע אירוח מיוחד, בחרתי להציג את  Hotel Quinta Das Lagrimas, בזכות מיקומו בסמוך לעיר האוניברסיטה קוימברה בעלת הספריה המיוחדת שבין ספריה חיים עטלפים של כל מזונם הוא תולעי ספרים, וכך הם מגינים על הספרים העתיקים והסיבה השניה היא סיפור מטורף של אהבה ונקמה של המלך פדרו שמצאה לו מקום בגן הארמון- מלון ליד בריכת "הדמעות" שמנציחה את הטרגדיה שהתרחשה במאה ה 14, סיפורם הטרגי של אינס דה קסטרו והמלך פדרו סיפור המזכיר את רומיאו ויוליה האיטלקים. אינס אצילה מגליסיה, בתם הבלתי-חוקית של אציל ספרדי ואצילה פורטגלית.

 


מגיעה לפורטוגל ב 1340, כמשרתת לאשתו של פדרו, יורש העצר הפורטוגלי. אשר מתאהב באינס, גורם לכאוס פוליטי עם השלכות. אהבתם העזה גורמת לפדרו שמתאלמן מאשתו החוקית ב-1345, לסרב לשאת אישה אחרת. אינס ילדה לו ילדים, שהיוו איום לכתר הפורטוגלי. המלך אפונסו ה-4 רוצח את אינס ואת ילדיה. פדרו לא סלח ולא שכח. וכשעלה לשלטון ב- 1357, הכריז שאינס אשתו החוקית, ושהוא נשא אותה בחשאי. מספרים שהמלך ציווה להוציא את גופתה מן הקבר ואילץ את אנשי החצר  לנשק את ידה של אינס המתה. אינס ופדרו קבורים זה מול זה בכנסיית מנזר סנטה מריה דה אלקובאסה. (Mosteiro de Alcobaça), שהוקמה במאה ה 12 על ידי המלך אפונסו לאחר ניצחונו על המורים.

סיפורים רבים לכל מקום ומקום בפורטוגל שקצרה היריעה מלהכיל כאן, אך כמה מהם יציגו לכם את המקומות המיוחדים במפת פורטוגל.

הכפר הקטנטן אובידוש במאה ה-13 ניתן כמתנת חתונה לדונה איזבל  על ידי המלך דון דיניש, ובו שותים את  Ginjinha שהוא ליקר עשוי מדובדבנים מוגש בכוסות שוקולד בנזארת עיירת דייגים שהוקמה במאה ה-12 רדף אביר אחרי צבי במטרה לצוד אותו, הצבי זינק מעל המצוק, ומריה מתגלה בחזון לאביר ומונעת ממנו לקפוץ אל מותו. בעקבות הנס הוקמה כנסייה המוקדשת למריה מנצרת. בפאטימה מתגלה מריה לעיני שלושה ילדים במיסה בשנת 1917 ולאחר מספר התגלויות הוכרזה העיירה כקדושה ונבנתה בה כנסייה לכבוד ההתגלות שאליה עולים לרגל אנשים רבים כדי לקבל את ברכת הבתולה. בטומר עיר הטמפלרים הקים אפונסו אנריקה במלך הראשון של פורטוגל במאה 12 את כנסית המנזר "מסדר האבירים של אדונניו ישו" שהחליף את מסדר האבירים הטמפלרים ובזכות הכספים של הטמפלרים קידמו את עידן התגליות.בבאטליה הקומה כנסית המנזר על מנת להנציח את קרב אלז'וברוטה שהתרחש ב-1385 הפורטוגלים עם חיליים אנגלים הדפו את הספרדים , המלך ז'ואו הראשון התפלל למריה הקדושה והבטיח לבנות מנזר ענק אם ינצח. והוא עמד בהבטחה 3 שנים לאחר הנצחון נבנה המנזר הדומיניקני. בקפלת דו פונדאדור CAPELA DO FUNDADOR- נמצא קברם המשותף של דון ז'ואו ואשתו האנגליה פיליפה מלנקסטר וקברי 4 ילדיהם בינהם אנריקה הספן .
 
 


ספור מופלא אחר הוא על התרנגול שהפך לסמלה של פורטוגל, בכל מקום שאליו תגיעו בפורטוגל תראו את התרנגול המצויר, שיצא מהאגדה שהתרחשה אי שם בעבר כאשר צליין תשוש עשה דרכו לסנטיאגו דה קומפוסטלה דרך פורטוגל , ישן באכסניה בעיירה קטנה בצפון פורטוגל ובבקר גילה שנשדד על ידי בעל האכסניה, הצליין התלונן הועמד למשפט ונאשם בעצמו למיתה, בקשתו האחרונה לפני התלייה היתה להפגש עם השופט שדן אותו למות, השופט היה עסוק בסעודתו. הצליין אמר לו "אם יש צדק בעולם, יקום התרנגול ויכריז על חפותי" וכך היה, התרנגול הצלוי ברח מהצלחת וקרא: קוקוריקו!, השופט הנרעש ביטל את גזר הדין ושיחרר את הצליין, מרגע זה הפך התרנגול לסמל בפורטוגל.