מסתבר שלכל מדינה התרנגול שלה
לא ידעתי כמה התרנגול חשוב במספר מדינות עד שלא נתקלתי בכמה מהם בהדרכתי בחו"ל
התרנגול מהעיר מאטרה
בשנת 1950 הפך התרנגול המצויר לאוביקט שכל ילד במאטרה (חבל בזיליקטה) רוצה שיהיה לו תרנגול אשר סימל את מעמד המשפחה, וכל ילד שהיה לו תרנגול יכל  "להשוויץ" . אך בעבר לתרנגון (CUCCU') היה שימוש אחר, התרנגול היה מעין קמע שמרחיקה רוחות ושדים ובכל בית בעיר הנדחת הזו היו חייבים להחזיק תרנגול כזהב כסמל להצלחה , למזל ולפוריות.
לימים התרנגול הפך למשרוקית מצויירת שעליה פרחים וציפורים והפך ניתן בחתונה לחתן והכלה כסמל לפוריות, והיום?
המשרוקית צבעונית וסמלה של העיר מאטרה  


התרנגול השחור מטוסקנה GALLO NERO
כולם מכירים את דרך היין- קיאנטי בין פירנצה לסיינה (S222) , דרך ציורית בין אחוזות, לגלגלי תבן צהובים ובין עצי ברוש מתמרים. בדרך הזו אפשר למצוא מטעי זיתים וכרמים ויקבים שמייצרים את יין הקיאנטי כשהתרנגול השחור מלווה אותנו בדרכנו. העירות כמו גרווה אין קיאנטי(Greve in Chianti), קסטלינה אין קיאנטי (Castellina in Chianti) ואחרות , המשותף לכולם הוא הסמל של התרנגול השחור.
גאלו נרו (תרנגול השחור) הוא סימן של כל בקבוקי יין קיאנטי האמיתי , ולמה הוא נבחר? פירנצה של המאה ה 14 היתה אחראית על שטחי החקלאות, אבל היתה יריבות בין פירנצה וסיינה בימי הביניים וכדי לפתור אותה ולקבוע את הגבולות ביניהן קבעו תחרות. שיצאו לדרך שני אבירים אחד מכל עיר עם הנץ החמה, נקודת המפגש ביניהם יעבור קו הגבול. אביר  סיינה אחז בתרנגול לבן שבע ושמן ומולם אביר פירנצה אחז בתרנגול שחור ורזה, התרנגול השחור היה רעב וקרקר לפני הזריחה ולכן האביר הפלורנטיני מוקדם יותר לדרך בעוד האביר מסיינה המשיך לישון מאחר ותרנגולו ישן שנת ישרים ולא קרקר בזמן כי היה מפוטם, וכך רוב שטחי האזור נפלו לידי אנשי פירנצה והתרנגול השחור הפך לסמל הקינאטי של היין כבר יותר מ 700 שנה. ואזרי שהיה היסטוריון וצייר ברנסנס החליט לעטר את תקרת פלאצ'ו וקיו עם האלגוריה של התרנגול השחור
 


מיהו התרנגול המצויר שמחכה לכם בכל פינה בפורטוגל?
גאלו דה ברסלוש הוא הסמל הלאומי של פורטוגל אשר מסמל הגינות, יושר, אמון וכבוד.
הסיפור שאספר לכם התרחש בימי הביניים בעירה בארצלוס הנמצאת בצפון-מערב פורטוגל. הצליינים שעלו לרגל לקתדרלה בעיר סנטיאגו דה קומפוסט לה היו עוברים בה; מסלול עלייה לרגל זה מכונה גם הדרך של סנט ג'יימס, ועד היום הולכים בו. וכך סיפורינו מתחיל עם צליין שבגללו נוצר ספור האגדה ועל תרנגול שהפך סמל המזל לחיים בפורטוגל, וכיצד תרנגול הציל חיי אדם.
האגדה מספרת על התרנגול שעזר לפענח מעשה פשע בעיירה. לאחר שנעשה מה פשע, לעיירה  הגיע יום אחד צליין, מותש מההליכה ממושכת, הוא היה עייף ורגליו עייפות ולכן החליט לנוח בפונדק בברסלוש , בעל הפונדק חמד את כספו וכשישן גנב ממנו את הכסף, הרשויות החליטו להאשים את הצליין במרמה ושקר, למרות כל הצהרותיו על חפותו ועל כך שהוא היה בדרכו לסנטיאגו דה קומפוסטלה, לא עזרו , גם לא תחנוניו ובקשותיו וכל שבועותיו על אמיתות דבריו, הוא נידון למוות בתליה. בקשתו האחרונה לפני הוצאתו להורג היתה להוביל אותו כבול לביתו של השופט אשר דן אותו, השופט היה עסוק בארוחת ערב חגיגת עם חבריו, למרות זאת הסכים לפוגשו. הנידון למוות הכריז ליד שולחן האוכל בהצביעו על התרנגול הצלוי, שאם הוא זכאי התרנגול ישמיע קול, כולם כמובן צחקו בקול רם ולא האמינו לנידון למות, והובילו את הצליין אל הגרדום, בדרך הצליין כרע על ברכיו והחל להתפלל באדיקות לאלוהים שיוכיח את צדקתו ואז נשמע צרחה בקול רם של התרנגול שפלח את האוויר, עדים למקרה טענו שהתרנגול הצלוי נעמד על השולחן והחל לקרקר בדיוק כשהתליין כרך את חבל התלייה לצווארו של הצליין.  התרנגול הצלוי צרח בקול רם, וכך לשופט ולחבר מרעיו היה ברור מעל כל ספק שהנידון חף מפשע ויש לשחררו לחופשי, וכך ניצל הצליין מעונש המוות.
מאז ועד היום אפשר למצוא תרנגולות מצוירות במסורת הפורטוגזית לזכר התרנגול שהציל חיי אדם.וסמל התרנגול שמצויר על חפצים שונים ומשמש תזכורת לנס ולמוסר ההשכל של הסיפור הזה.

                                                                                                                                                                                                                    
גם לצרפתים יש תרנגול- התרנגול הגאלי
 le coq gaulois
בלטינית גאלוס הוא תרנגול והכוונה היתה לתושבי גאליה, והתרנגול הפך במהלך המאות שנים כסמל נרחב בצרפת.
בימי הביניים היה התרנגול הגאלי כסמל דתי של תקווה ואמונה, ורק עם התפשטות הרנסנס הפך להיות מזוהה עם האומה הצרפתית., במהפכה הצרפתית הפך התרנגול לייצג את זהות האומה, 
המלכים הצרפתיים הקתולים קשרו בין התרנגול וסמלו הנוצרי המייצג על פי הסיפור הדתי שלפני שישוע נעצר, הוא ניבא כי פטרוס יתכחש אליו:" ויאמר אני אמר לך פטרוס לא יקרא תרנגול היום עד כי כחשת בי שלוש פעמים לאמר לא ידעתיו", לוקס כ"ב 34.
נפוליאון החליף את הסמל עם הקמת האימפריה בין התרנגול עם הנשר, כיאה "לקיסר" אמר: "התרנגול אין לו כוח, הוא לא יכול להיות התמונה של אימפריה האוהבת של צרפת.צריך סמל חזק"
התרנגול שב חזרה לצרפת והחל להופיע על הדגלים, על כפתורי החיילים במשמר הלאומי, ועל החותם של הרפובליקה השנייה ,כמו דמותה של  "חירות" אוחזת במוט ועליו תרנגול. 
Louis_XVI_écu_constitutionel_76001792

במהלך מלחמת העולם הראשונה, תחושת הפטריוטית מתחזקת  והתרנגול הגאלי הופך לסמל ההתנגדות והגבורה של צרפת מול הנשר הפרוסי. ושוב  חוזר התרנגול להיות סמל צרפת.

(תודה לעמירם צברי שהאיר את עיני)