טיול לפורטוגל 
תאריך:

הטיול מאורגן על ידי חברת אקו" כאן המקום שבו מסתיימת היבשה ומתחיל הים שאין לו סוף", כתב המשורר הלאומי לואיש דה קמואש במאה ה-16 , כי בעבר חשבו שסוף יבשת אירופה היא סוף העולם ונקודה זו היתה במקום שנקרא "קאפו די רוקה" (capo de roca) ומי שיצא משם להפלגה לאוקינוס יטבע במערכות של גלים ומערבולות,  אף לא אחת מהספינות בתקופות הקדומות  לא העזה לעבור את קו המחבר בין הים התיכון והאוקינוסים עד בואם של הפורטוגלים.
פורטוגל מוקפת בים התיכון ובאוקיינוס ובמרכזה אזור פראי של הרי סירה דה אשטרלה שהם גבול גיאוגרפי טבעי. היא ארץ המתפארת בתגליות של ארצות ויבשות, הופכת לאימפריה של יבוא נופלת וקמה , יש בה היסטוריה ארוכה של כיבוש נוצרי ומיסיונריות נוצרית מעבר לים, כובשת ארצות ומקימה קולוניות, יש בה אתרי מורשת יהודית של אנוסים, בעלת היין פורטו המפורסם , עוגיות פסטיה דה בלם, דג הבקלה שהינו המאכל הלאומי,  מוסיקה פאדו עם "מלכת הפאדו " עמליה רודריגז (1920-1999) שהייתה זמרת ושחקנית פורטוגזית, עם המשורר המפורסם קמואש שחי במאה ה-16 , עם פרננדו פסואה  גדול המשוררים המודרנים (1888-1935)  ועם ז'וּזֶה סאראמאגוּ (1922-  2010שנחשב לאחד מגדולי סופרי פורטוגל. ועם ג'ואנה ושקונסלוש (נ' 1971) היא מבכירי אמני פורטוגל יצירתה עוסקת בבחינת זהויות מגדריות, מעמדיות ולאומיות בחומרים שונים וקוראת תיגר על השגרה של החיים היומיומי.            


 
יום 1| 26/05 תל אביב – ליסבון  - מחוז אלנטז'ו - אבורה
הבוקר נצא בטיסה ישירה מתל אביב לליסבון, עם הגעתנו ימתין לנו האוטובוס איתו נצא לעבר אלנטז'ו (Alentejo), נגיע אל הכפר הציורי והמדהים אראיולוס (Arraiolos) אשר נודע בשל עבודות הרקמה הנעשות שם ועוברות מדור לדור, מאז ימי קדם בכפר היתה נוכחות גברית אשר סממניה מורגשים בהיסטוריה העשירה ובאנדרטאות אשר במקום. הסיור יתחיל בטירת אראיולוס, טירה רומנטית הבנויה בסגנון גותית ובולטת בנוכחותה מראש הגבעה אל הנוף סביב. נמשיך אל מנזר לויוס (Loios),המשלב סגנונות וזרמים ארכיטקטונים שונים, בוסף לאריחים הפורטוגזים הטיפוסים נוכל  לראות סוגי שטיחים שונים עם השפעה איסלמית  המשמשים כקשוט למנזר. נמשיך אל הכפר אסטרמוז (Estremoz) הנודע גם בשמו "העיר הלבנה" בשל בתי האבן והשיש הלבן, זהו מקום קסום וכדי לגלות את סודותיו נצטרך לעבור את החומה המקיפה. לכפר זה השפעה ניכרת עד היום בשוק השיש העולמי,  נעבור על פני בנינים היסטורים נבקר בעיר החדשה המודרנית ובעיר העתיקה שם נמצא את עקבותיה ההיסטורים של העיר, נמשיך לטירת אסטרמוז המרתקת אשר נבנתה במאה ה- 13  בה קיר בעל שתי דלתות אשר שמשו כניסות לכפר בימי הביניים, נעלה ל Torre das Três Coroas  משם נשקף נוף יפיפה, נעצור שם לארוחת צהריים אוטנטית. לאחר ארוחת הצהריים נמשיך במסעינו לעבר וילה ויקוזה (Vila Vicosa), הנודעת בשמה "נסיכת אלנטזו", זהו כפר מקסים בו נמצא אנדרטאות היסטוריות. נתחיל בבקור בארמון הדוכס המצופה כולו שיש לבן, נמשיך אל מונסארז (Monsaraz)
כפר מימי הביניים הניצב על גבעה רמה הצופה לעבר נהר גאודינה וספרד, הכפר זכה להכלל בתחרות 7 פלאי בפרי פורטוגל, נטייל בין הסמטאות והחומות המקיפות את הכפר, נהנה מנופים מרהיבים ומשקיעה ציורית, בסיומו של היום נמשיך לאבורה (Evora) ללינה וארוחת ערב.

 

 
יום 2|  27/05 אבורה – טומאר עיר הטמפלרים - קוימברה
הבוקר נסייר באבורה(Évora) בירת מחוז אלנטז'ו, נבקר בסמטאות העיר העתיקה ואתריה, נראה את כנסיית העצמות (Bones Chapel) אשר נבנתה במאה ה- 17. נמשיך בנסיעה  לעבר סנטרם (Santarém) אחת הערים ההיסטוריות ועתיקות בפורטוגל בעלת מקורות מיתים ומבנים גותים, נהלך ברחובותיה הצרים במרכז העיר ההיסטורית ונבקר בקתדרלת סנטרים. לאחר ארוחת הצהריים נמשיך לעבר טומאר ( Tomar) עיר הטמפלרים  הקסומה הממוקמת על גדות הנהר, נבקר ב"מסדר הצלוב" (Convento de Cristo) המונומנט המרכזי של העיר ואחד מן החשובים ביותר בפורטוגל, נכלל גם הוא ברשימת אתרי המורשת העולמית מטעם אונסק"ו נבקר בכנסיית סאו ז'ואו באטיסטה (מן המאות ה- 15-16) אשר נמצאת במרכז העיר, נבקר ברובע היהודי ובבית הכנסת העתיק ביותר מימי הביניים ששרד במקום אשר נבנה באמצע המאה ה- 15. לאחר הביקור בטירה ובמנזר, נמשיך לסייר בעיר שובת הלב, אשר הייתה  אחת ממעוזי ההגנה של המדינה בשל מיקומה האסטרטגי. עם גירוש היהודים מספרד בשנת 1492, הייתה  טומאר לביתם החדש של פליטים רבים .בסיום הבקור נמשיך אל קוימברה (Coimbra) ללינה וארוחת ערב. 
יום 3| 28/05 קוימברה – אביירו - פורטו
לאחר ארוחת הבוקר נצא לסייר ברחובותיה של קוימברה (Coimbra); עיר אוניברסיטאית עתיקה ומלאת חיות אשר הייתה בעברה לבירת פורטוגל, נבקר בספרייה המפורסמת של העיר, המהווה חלק מפואר ובלתי נפרד מהאוניברסיטה של העיר שנוסדה ב- 1290 על ידי המלך דיניז במקום מושבה המקורי בליסבון; זהו המוסד האקדמי הפעיל ברציפות, מהוותיקים בעולם ובאירופה בכלל והוותיק ביותר בפורטוגל. בתום הסיור נמשיך אל אביירו (Aveiro), אשר זכתה לכינוי "ונציה של פורטוגל", נסייר ברחובות העיר ונראה את הבתים היפים והצבעוניים המשתקפים במים. נשוט בתעלות העיר ב'גונדולות' האופייניות למקום נבקר במפעל לייצור וובוס מולס (Ovos Moles) פשוטו כמשמעו ביצים רכות שהינן מעדן במחוז אביירו. נמשיך לעבר פורטו (Porto) הידועה במסורת רבת השנים ונסייר ברובע רייברה (Ribeira) העתיק על בניניו הצבעונים שם נשקיף על הנהר נאכל ארוחת ערב ונתמקם במלון.
יום 4|  29/05 יום סיור בפורטו כולל שייט חוויתי – ליבה האמיתי של פורטוגל
 
 
   
פורטו – פנינה היסטורית מלאת חיים המשלבת בין נופים קלאסיים עוצרי נשימה, תרבות עשירה רומנטיקה ובעיקר יין מעולה הקרוי על שמה. את הבוקר נתחיל בטיול רגלי ברחוב סנטה קטרינה ההומה, נמשיך בנסיעה לצפות בבניינים האופייניים לעיר כגון תחנת סן בנדטו, הקתדרלה, נבקר בארמון בולסה (Bolsa Palace), שם התנהל המסחר של פורטו במאה ה-19, נבקר בתחנת הרכבת הישנה שציורי האז'ולחוס שלה מתארים את ההיסטוריה של פורטוגל. נחצה את פורטו לעבר וילה נובה דה גאיה (Vila Nova de Gaia) השוכנת דרומית לפורטו מעברו של הנהר, הידועה במרתפי יינות הפורט המשובחים. נאכל ארוחת הצהריים ובסיומה נצא לטעימת יין פורט באחד מהייקבים. משם נצא להפלגה על נהר הדורו בכדי להנות מיופייה של העיר מכיוון שונה, מששת הגשרים אותם נחלוף וממפגש  שתי הערים  המיוחדות. עם סיום השייט נצא לעיירה וילה ריאל (Vila Real); שם ממוקם ארמון מתיאס; בית אצילים שנבנה במחצית הראשונה של המאה ה-18 על ידי ניקולאו נאסוני ובו מיוצר היין הפורטוגזי המפורסם מתיאס. נצפה אל הארמון היפה הבנוי בסגנון הבארוק האיטלקי ונבקר בגניו המרהיבים. בוילה ריאל נתנסה בהכנת וטעימת המאפים הייחודים למקום Cristas de Galo. בתום הבקור נחזור למלון בפורטו ללינה וארוחת ערב.
 
יום 5 | 30/05 לב עמק הדורו
הבוקר נמשיך בנסיעה אל עמק הדורו (Douro Valley); אזור היין, תחום העסוק  העתיק ביותר בעולם, נבקר באחת אחוזות היין העתיקות השוכנות בלב עמק הדורו פינהו (Pinhao), נסייר במבני האורוות הנושנים, במטעי הגפנים הנרחבים, נבקר ביקב ונטעם מן היין המקומי המשובח את ארוחת הצהריים נאכל באחוזה. נמשיך בטיולנו לעיירה הציורית למגו (Lamego); נראה את כנסיית "גברתנו של הדמעות" מהמאה ה-18, מעוטרת באריחים כחולים האופייניים, ממנה מובילות כ- 686 מדרגות בארוקיות שהם מגרמי המדרגות היפים בעולם וממנה נשקף נוף מרהיב על העיירה. נמשיך לקתדרלה הגותית אשר נבנתה ב1129 ומשם נחזור למלון בלמגו ללינה וארוחת ערב
יום 6| 31/05 מעמק הדורו – אל עבר מחוזות יהודי פורטוגל האנוסים
נמשיך בנסיעה לצפון מזרח פורטוגל, לעיירה טרנקוזו ((Trancoso  בה נסייר, נראה את הרובעים היהודיים, המכונים "ג'ודיאריות"; שבהם נשמרו שרידים יהודיים, נסייר בסמטאות ונשמע את סיפור האנוסים בפורטוגל. בתום הביקור ניסע אל בלמונטה (Belmonte); שם חיים עד היום צאצאיהם של האנוסים שעברו במחצית המאה הקודמת תהליך של שיבה ליהדות, נלמד על חייהם ועל תהליך השיבה שהם עוברים. נבקר בשכונה היהודית, בבית הכנסת ובמוזיאון, נמשיך אל המבצר (Castle of Belmonte) בו נלמד על תפקידו הייחודי במלחמות באזור,  נסיים את היום במלוננו בעיר קוביליה (C ovilh 
יום 7| 1/07 עיירות מתקופת ימי הביניים בדרך לליסבון
את דרכנו לליסבון נתחיל בעיירה הייחודית קסטלו ברנקו (Castelo Branco  נבקר בארמון טמפלרי, קסטלו ברנקו הינה בירת מחוז "Beira Baixa " ונודעת בעיקר בשל ייצור המקומי של גבינות מחלב כבשים, נבקר באחת החוות ונטעם מן הזן המשובח של גבינות אלו. משם נמשיך לעבר אובידוש (Obidos), עיירה מימי הביניים ציורית וקסומה אשר נדמה כאילו הזמן עצר בה מלכת, העיירה הינה מוזאון בפני עצמה, נסייר ברחובות האבן הקסומים ונקנח בטעימת הליקר המקומי המשובח Ginjinha of Óbidos לקראת ערב נצא לכיוון העיר ליסבון (Lisbon), הלוא היא בירת פורטוגל והמרכז התרבותי והכלכלי שלה ללינה וארוחת ערב

 

 
יום 8|  2/07 סינטרה, והעיירות לאורך החוף
נמשיך לעבר העיירה הקסומה והעתיקה סינטרה (Sintra) המוקפת ארמונות ומבנים מפוארים רבים שהוקמו בעיירה בתקופות שונות ועל כן אונסק"ו הכריז על הנוף התרבותי של סינטרה כאתר מורשת עולמית. נבקר בארמון הלאומי  ובגנים סביבו ששימשו בעבר את משפחת המלוכה, לאחר סיור וארוחת צהריים חופשית נמשיך לעבר הנקודה המערבית ביותר באירופה היבשתית  הנקראת "קאבו דה רוקה" (Cabo De Roca); במקום ניצב מגדלור שבנייתו הושלמה ב- 1772 ועמוד אבן נושא צלב, שעליו לוח ובו חקוקות הקואורדינטות הגאוגרפיות של הכף וציטוט מפי המשורר הפורטוגזי לואיש דה קמואש. נמשיך לעבר עיירת החוף קשקאיש (Cascais)  אשר בעבר שימשה ככפר דייגים  ומקום נופש לאצולה הפורטוגזית, היום היא אתר תיירותי פופולרי שופע חנויות קטנות , מוזיאונים, גלריות, גנים מטופחים, מרינה יפה ומדרחוב בעיר העתיקה.
בדרך חזרה לליסבון  ללינה וארוחת ערב נעבור בעיירות לאורך החוף ובאסטרויל (Estoril


 
יום 9| 03/07 ליסבון על כל אתריה
נקדיש את היום כולו לעיר ליסבון (Lisbon), המיוחדת והשונה באופייה מערים אירופאיות קלאסיות אחרות, משלבת בתוכה ניחוחות ים תיכוניים ודרום אמריקאים בו זמנית ונחשבת לאחת הבירות העתיקות ביותר באירופה. נעלה לתצפית על העיר ממרומי מצודת סאו ג'ורג' ולאחריה נרד ברגל אל הרובע העתיק של אלפאמה עם  ה"חודריה", נחלוף על פני כיכר רוסיו, נבקר במוזיאון Azuljos, בכנסיית המנזר המפורסם ג'רונימו שהוכרז על ידי אונס"קו כאחד האתרים המעניינים בעיר, לאחר ארוחת צהריים נמשיך לעבר מגדל בלם המרשים ונטעם מן המאפה הייחודי למקום פסטרי דה בלם (pastéis de Belém). נמשיך לרובע המפורסם בעיר הוא רובע הקתדרלה ונסייר ככל שיותיר הזמן. נסיים את היום בארוחת פרידה חגיגית עם הופעת פאדו (סגנון מוזיקלי פורטוגלי). לינה בליסבון. 
יום 10| 04/07 ליסבון – תל אביב
הבוקר ניפרד מליסבון התוססת  בביקור ב-4 נקודות התצפית הידועות של ליסבון: Senhora do Monte: הנקודה הגבוהה ביותר בליסבון ממנה ניתן לראות כל נקודה בעיר, Sophia de Mello Breyner: המיוערת ממנה נשקף גשר ה25 באפריל והנהר, Sao Pedro De Alcantara: הגדולה והיפה מכולן עם המזרקה שבה והאחרונה  .Santa Justa משם נמשיך לשדה התעופה בטיסת צהריים חזרה ארצה.


 


 
 
מחיר הטיול לפורטוגל ביורו, לאדם בחדר זוגי :
 
 
תאריכי הטיול
מדריך הטיול מחיר  הטיול כולל טיסות מיסי הנמל נכונים ליום פרסום הטיול סה"כ מחיר הטיול הערות
26.5.2019 ד"ר ורדה  רוטשטיין מאייר 2,399 יורו
 
150יורו 2549 יורו  
 
תוספת ליחיד בחדר: 455
חובה לעשות ביטוח בריאות (3 חודשים מראש) ל- 11 ימים.


 
המחיר כולל:
·         טיסה בינלאומית דרך יעד ביניים
·         תחבורה, לינה, שייט, כלכלה וצוות כמפורט במסלול הטיול
·         ארוחת ערב מסורתית הכוללת מופע פאדו – מוזיקת הנשמה של פורטוגל
·         כניסות לכל האתרים המפורטים בתכנית הטיול
·         בקבוק מים מינרליים יומי למטייל
·         ערכות שמע
·         תשר לנותני שירותים מקומיים
·         מיסי נמל ודלק
·         דמי טיפול ורישום
·         מפגש הכנה מפורט
המחיר אינו כולל:
ביטוח רפואי ומטען, שתייה וארוחות שאינן כלולות בתוכנית. הוצאות אישיות והיטלים שאינם ידועים מראש. מסי נמל מקומיים שאינם נקובים בכרטיס ושמשולמים בחו"ל.