סמינר אמנות פרובאנס והריביירה הצרפתית

 
8 ימים בעקבותיהם של המאסטרים הגדולים
 אין תאריך מוגדר
 
אמנים רבים הגיעו לפרובאנס ולריביירה בעקבות האור המופלא, הנופים הקסומים, והאווירה המיוחדת.  רנואר , סזאן,  ון גוך,  גוגן , ומונה בין האימפרסיוניסטים, אך גם מאטיס, שהשתכן בניס ב- 1917, וכן בונאר, שאגאל, קוקטו, קרוס, דראן, דופי, לג'ה, פיקאסו, סוטין , מודליאני, וסארלי, קנדינסקי, מקס ארנסט... כל אלה חיו שם תקופה מחייהם. אנחנו נגלה  את העושר האמנותי של האזור,  דרך המוזיאונים בהם מוצגות יצירותיהם של האמנים, ונבקר גם בבתים בהם התגוררו,  ובמקומות ובנופים בהם מצאו את השראתם.
מנחי הסמינר הם מומחים לתרבויות אירופה. 
 
 
יום 1   תל אביב –מרסיי  - אקס אן פרובאנס
 נטוס בטיסת בוקר  ישירה עם אל-על  למרסי. מייד עם  ההגעה נתחיל בסיור מודרך במרסיי "השער למזרח", כפי שכונתה במאה ה 19, בתקופת הזוהר של העיר.
 העיר שעברה בשנים האחרונות מתיחת פנים , והיא בירת תרבות אירופה שנת 2013 . נסייר בעיר נבקר בנמל העתיק ונטפס לתצפית ממרומי הגבעה עליה נמצאת כנסיית הנוטרדאם.נבקר במוזיאון החדש שנפתח ממש כעת, המוזיאון לציביליזציות אירופיות וים תיכוניים, המוזיאון ממוקם במיקום אסטרטגי בין הנמל העתיק וההסטורי, מגדלי המבצר והגנים . את הבניין עיצב הארכיטקט  Ricciotti, והוא מוזיאון  אשר מתמקד בתרבויות הים התיכון, מנקודת מבט השוואתית ורבה תחומית שבין אירופה וליבשות האחרות הגובלות  בים התיכון  .נמשיך  לארמון לונגשאם לגנים היפים, נראה את המזרקה הגדולה והמרשימה  . נצא ממרסי וניסע מרחק קצר לאקס אן פרובאנס, בירתה הקדומה של מרסיי. נטייל בעיר העתיקה ונבקר באטלייה של בן המקום הצייר סזאן שצייר כאן . לינה וארוחת ערב  באקס אן פרובאנס. 
יום  2  ארל – לה בו דה פרובאנס – סן רמי 
ביקור בארל, העיר בה פעל ויצר הצייר הידוע  ואן גוך בטרם אושפז בבית החולים  הפסיכיאטרי  הנמצא בעיירה הסמוכה סן רמי. נטייל  בעיר העתיקה ,ונבקר באמפיתיאטרון הרומי במנזר סנט טרופים , שניהם אתרי מורשת של אונסקו. נצעד בעקבותיו של  ואן גוך, ולא נפסח גם על הגשר המתרומם אשר הונצח בציוריו. נבקר בבית החולים בסן רמי בו אושפז . נמשיך בנסיעה אל הכפר  לה בו דה פרובנס היושב על צוק אדיר בולט בצבעו הלבן בין עצי הזית. נבקר בכפר ונצפהבמיצג אור קולי מרשים ביותר הנמצא במקום מיוחד ומרשים מאוד. .חזרה לבית המלון באקס.    


 
 

יום  3  סן טרופז –קורניש דה ל'אסטרל– קאן
נפרד ממרסיי  וניסע לסן טרופז עיירה שהתפרסמה בעולם כולו בזכות ה"ביקיני" של ברזיט בארדו, אך גם בזכות המפרץ הקסום אותו ציירו חשובי הציירים של תחילת המאה הקודמת. נעצור לביקור במוזיאון המקומי של סן טרופז  מוזיאון קטן השוכן בכנסייה קטנה , האוצר אוסף חשוב ביותר של ציורים של סיניאק,בונאר, פיקאסו, מטיס,בראק ועוד. נמשיך בנסיעה לאורך ה"קורניש דה ל'אסטרל", כביש הנושק  לים ועובר על הצוקים שמעליו ,  מדי  פעם נעצור לתצפיות. נחלוף על פני כפרים ועיירות ידועות, סן מקסים, פרזוס, סן רפאל, ועוד . אחר הצהריים נגיע לקאן   .נבקר     במוזיאון בונארד  המכיל בעיקר את עבודותיו של פייר בונאר מהחשובים שבאחרוני הציירים האמפרסיוניסטים. ארוחת ערב ולינה בקאן.

 יום  4   סן פול דה ואנס– קאניה סור מר – גורדון
נסיעה לסן פול דה ואנס, כפר עתיק ומבוצר השוכן על פסגת אחת הגבעות  הצופות אל חופי הריביירה  
והכפרים  הציוריים שמסביב . נטייל בסמטאות הכפר עמוסות הגלריות המציגות ומוכרות יצירות של מיטב
האמנים . בבית הקברות הקטן והציורי קבורים שגאל ורעיתו. נמשיך למוזיאון  "פונדסיון מאג",  אחד מהמוזיאונים המודרנים החשובים והמעניינים. במוזיאון ובגן הפסלים יצירות של ג'קומטי, מירו, בוטרו, שגאל, מטיס ועוד ועוד.
רנואר התגורר במשך 12 שנות חייו האחרונות , באחוזה אותה רכש בקאניה סור מר. נבקר בבית ובגן שהפכו לאנדרטה לצייר. הבית שמור כפי שהיה לרבות הריהוט שתכנן, האטליה, כסא הגלגלים, הבגדים, ובעיקר ציוריו ופסליו.  נסיעה בנופים מרהיבים, לאורך קניון ה"לו"  תביא אותנו לגורדון, כפר תלוי יפהפה, שהנוף והתצפית ממנו, פשוט מהממים. מקום מרגש לסיום יום מקסים.נרד לחוף הים חזרה לבית המלון.

 
 
יום  5  יום בעקבות ז'אן קוקטו : ויל פראנש(קאפ פרה) -  אז – מנטון  
נצא מניס וניסע  לקאפ פרה, חצי אי יפהפה הבולט עמוק לתוך הים ונבקר בוילה ובקפלה  הרומנסקית המדהימה  שעיטר האמן היוצר הרב גווני  הגאון ז'אן קוקטו  . נמשיך   בקורניש האמצעי, כביש עם תצפיות מרהיבות, לאז, כפר קטן  ומבוצר היושב על צוק אדיר מעל הים. נבקר בכפר ובמפעל הבשמים הידוע פראגונאר, שם נקבל הסברים, ונשתכר מהריחות.  נמשיך למנטון  לביקור  במוזיאון קוקטו . המוזיאון שוכן במצודה קטנה מהמאה ה 17 הניצבת בכניסה לנמל ובו אוסף של רישומים, שטיחי קיר, צבעי מים, פסטלים וקרמיקה שיצר האמן.    חזרה לבית המלון

 

יום  6   קאן  - האי סן לורן – האיש במסכת הברזל
את הבוקר נקדיש לקאן היפה, בירת הקולנוע , שם נראה את ארמון הפסטיבלים, נמל היכטות הגדול, הקזינו, שדרות קרואזט על בתי המלון הידועים והחנויות המפוארות.נעלה על ספינה לשייט קצר אל האי שממול לעיר סן לורן . זהו אי קסום שאסורה בו נסיעה של כלי רכב . נבקר במבצר בו היה כלוא ה"איש במסכת הברזל, ולאחר מכן נטייל רגלי בטבע  ונהנה  מהנוף הקסום , מהמפרצונים הקטנים והנסתרים ועוד ככול שיותיר הזמן. חזרה לקאן בספינה לבית המלון.
 
 
יום 7 אנטיב - ולוריס   – ביו                                                      
נסיעה לאנטיב,הלוא היא אנטיפוליס היוונית אחת הערים התוססות ביותר בריביירה.האתר החשוב מבין אתרי אנטיב הוא מוזיאון פיקאסו, השוכן בחלק מטירת גרימלדי העתיקה והמרשימה, שנבנתה מול הים על שרידי מבנה רומי. סמוך  למוזיאון נמצא שוק פרובנסאלי מקורה, וכמובן שלא נפסח עליו. נמשיך לולוריס, עיר הידועה מזה מאות שנים בקרמיקה המיוצרת במקום. פיקאסו התגורר כאן כ 7 שנים והקדיש את מיטב זמנו כשרונו ומרצו לעבודות קרמיקה. נבקר בעיר ובקפלה שהפכה ל:"מקדש לשלום". פיקאסו צייר פרסקו גדול על שני קירות- האחד מתאר את אימת המלחמה, ואילו השני מוקדש לשלום. נסיעה קצרה  מאוד לביו, בה שוכן המוזיאון הלאומי המוקדש ליצירותיו של הצייר פרנאן לז'ה. בחזית הבניין המודרני בולט פסיפס קרמיקה מרשים. נבקר במוזיאון המכיל כ400 עבודות של הצייר, אוסף המשחזר את מסלולו האמנותי. חזרה לבית המלון

 
 
יום    8  ניס     
היום יוקדש לבירת הריווירה- ניס. העיר שהפכה למרכז יצירה חשוב באמנות של תחילת המאה ה 20  .    
 נתחיל את היום בביקור בעיר העתיקה של ניס. ניסע למוזיאון התנך של שגאל, הממוקם בגבעת     סימייה, בחלקה העליון של ניס ונבקר במוזיאון המוקדש למאטיס שחי בניס שנים רבות, ואף מת בה ב1954. בבית מוצגות עבודות מכל תקופת יצירתו.
נטייל בעיר העתיקה והיפה של ניס השוכנת בין הים והמצוק הגבוהה עליו ניצבים שרידי הארמון ץ נטפס לארמון , ממנו ישנה תצפית מרהיבה על המפרץ , הטיילת והעיר אחר הצהריים נבקר במוזיאון לאמנות מודרנית של ניס, שם נתרשם מעבודות של האמנים מ"אסכולת ניס".  בהתאם לשעת הטיסה, ניסע לנמל התעופה של ניס, ממנו נמריא בטיסת לילה חזרה לארץ.

 
 
מחיר הטיול  ביורו €:
 
נוסע בחדר זוגי      
תוספת יחיד בחדר    
 • המחיר כולל:
 • טיסת "אל על" נתב"ג – מרסיי– ניס - נתב"ג
 • מסי נמל, בטחון ותוספות דלק נכון ליום מתן ההצעה (1)
 • אוטובוס תיירות חדיש וממוזג לכל הסיורים והעברות
 • כל הסיורים, כולל כניסות לאתרים לפי התוכנית
 • בתי מלון דרגה ראשונה ודרגת תיירות טובה
 • לינה וארוחת בוקר+ שתי ארוחות ערב 
 • מדריכה ישראלית בכירה מומחית לאמנות–  ד"ר ורדה רוטשטיין מאיר
 • מדריכים מקומיים במקומות בהם נדרש
 • טיפים לנותני שירותים בצרפת
 • ערכות שמע
 
 • המחיר אינו כולל:
 • ביטוח בריאות ומטען
 • ארוחות נוספות, שתייה וכו'
 • כל מה שלא נכלל במסגרת "המחיר כולל"

  
לקריאת מאמר על האמנות ברוויירה נא ללחוץ על הקישור: אמנות ברווירה


 לקריאת 2 מאמרים של עמירם צברי על ניס הכנסו לקישור הבא:ניס-   וילה אפרוסי

 
ניס-    שודד הים והכובסת קתרין סֶגוּרָן