אמנות הרומנסק ועד לאמנות המודרנית במרכז צרפת
ליון – האלפים – בורגונדי - הרמה המרכזית
תאריכים: 20.6-27.6.2017 

 


                                                                                  

ליון היא העיר השנייה בגודלה בצרפת, יפה מאוד ועשירה באתרים מרתקים,   שוכנת על שני נהרות גדולים- הסון , והרון.   חשיבותה לתרבות ולכלכלה בצרפת היא רבה מאוד, בזכות מיקומה – בעמק הרון,  קרוב מאוד לאלפים הצרפתיים, ל"רמה המרכזית", ולפרובאנס.

הרמה המרכזית של צרפת וחבל אוברן היה שנים רבות אזור מבודד ועד היום נשאר כפרי מאוד וייחודי  בנופו בהרכב האוכלוסייה  וכמובן באתריו ההיסטוריים המעניינים והחשובים. את האזור חוצים מספר דרכים של הצליינים בדרכם לסנטיאגו דה קומפוסטלה, ובהתאם לכך  נבנו כנסיות ומנזרים רבים במרחקים  של יום הליכה. האזור מגיע לגבהים של 1400 מ' ויותר ומחורץ בנחלים ונהרות וקניונים רבים.  

אנסי- העיר היפה בחבל הוט סבואה שבאלפים היא פנינה אמיתית, מקום מצויין לסיים בו את הטיול ,

בטיול זה נחווה ונטייל בכפרים ועיירות מבודדות  לצד ערים גדולות, הרים נישאים לצד עמקים וקניונים בהם זורמים נחלים שוצפים. 
הטיול שלנו כולל

ליון :מוזיאון הטקסטיל – מוזיאון לאמנות מודרנית  - מוזיאון לאמנות יפה – מוזיאון קונפיאנס

 עיר הכנסיות והעלייה לרגל – לה פוי אן ואלה

  סנט אטיין – מוזיאון לאמנות מודרנית

פירמני – הכנסייה של קורבוזייה

 בון: בית החולים העתיק

ביקור ביקב ב"קוט דה אור"

שאלון סור סון: מוזיאון ניספור נייפס- ממציא המצלמה

השוק של בוקוז

אנסי: הארמון  האי(בית הכלא)  -  מצודת אנסי

    
 


יום  1  תל אביב – ליון   
טיסה  ישירה לז'נבה.מיד עם ההגעה ניסע מערבה  לעבר ליון. בדרך נעצור לביקור ב פרוז', עיר עתיקה מוקפת חומות, השומרת על אווירת ימי הביניים. נטייל בסמטאות, בכיכר השוק וברחובות העיירה שהוכרה כ"אחד הכפרים היפים של צרפת". מכאן ניסע לליון. העיר הגדולה והמקסימה, בירת אזור הרון-
אלפ.. מיד עם ההגעה התארגנות מהירה ונסיעה לבית המלון בו נשהה בחמישה הלילות הבאים.
יום 2  ליון
ליון , נחצית על ידי שני נהרות, הרון והסון  היוצרים חצי אי  שעליו נמצא מרכז העיר , המוקף ממזרח ובמערב בשתי גבעות  גבוהות.
נצא לסיור מאורגן בעיר.נראה את הכיכר המרכזית של העיר- כיכר בלקור- ואת כיכר העיריה, המדרחוב התוסס של העיר . ניסע בטיילת היפה  הנמשכת לאורך הגדה המזרחית של הרון. נבקר בעיר העתיקה על סמטאותיה ורחובותיה הצרים. נתוודע ל"טרבולס", - אלה אותם מעברים מקורים בין הרחובות, המאפיינים כלכך את העיר.  מעל העיר העתיקה משקיפה גבעת פורבייר , עליה ניצבת כנסיית הנוטרדאם .נבקר בכנסייה ונצפה אל העיר  ממרומי הגבעה. בשנה האחרונה נפתח מוזיאון חדש בקצה חצי האי במקום בו נפגשים שני הנהרות  : מוזיאון קונפליאנס. מוזיאון מיוחד בגישתו ובמבנהו ואנחנו נבקר בו. כמו כן נבקר במוזיאון לאמנות יפה השוכן בכיכר העירייה כשבחזיתו גינה יפהפייה.   
   

 יום 3  סנט אטיין –פירמיני -  לה פוי אן ואלה
ניפרד מליון וניסע מערבה לכיוון הרמה המרכזית לסנט אטיין בה נבקר במוזיאון לאמנות מודרנית ובת זמנינו לאחד החשובים מסוגו בצרפת.  מכאן נמשיך לעיירה קטנה בשם פירמיני , בה ניצבת לה כנסייה קתולית מיוחדת עשויה כולה מבטון, פרי תכנונו של הארכיטקט לה קורבוזייה. נראה את הכנסייה ונמשיך לפוי אן ואלה, עיר כנסייתית יפה ומיוחדת(גן עדן לחובבי אמנות רומאנסקית)   המשמשת מקום התחלה לצליינים בדרכם לסנטיאגו דה קומפוסטלה. נבקר בעיר על שלל אתריה המעניינים .  מכאן, חזרה לליון. 

 
 
 
יום 4  ליון
יום נוסף לליון  ובו נבקר בשני מוזיאונים. במוזיאון הטקסטיל ובמוזיאון לאמנות בת זמנינו. ליון היתה מאז ומתמיד ידועה בתעשיית הטקסטיל שלה ובעיקר ביצור המשי . במוזיאון מוצגים מהמאה ה-4 וה-6 , בגדים מצריים ופרסים   מוקדמים. בדים הודיים באריגת דוגמא עדינה מהמאה ה-9 וקימונו יפני, ממשי על כל מורכבותו מתקופה דומה. בגדי אבירים ומלכים מימי הביניים שנרכסו בעשרות כפתורים , בגדי כמורה שזורים חוטי זהב וכסף ויהלומים, בדים שריפדו קופסאות ספרי קודש.
בדים סיניים   שהדוגמא שעליהם היא בעצם ריקמה עדינה - וכמובן, גולת הכותרת, בגדי משי שנארג בליון - עד היום נחשב המשי מליון בעל האיכות הגבוהה בעולם - מעצבי על מזמינים משי אצל האורגים המעטים שנשארו, כמו גם מוזיאון הלובר ואחרים. ארוחת צהריים נאכל בבושון. שזהו השם של המסעדות הליונזיות המגישות מנות הטיפוסיות  למקום. 

 
  
 

יום 5  בון – שאלון סור סון ליון
 הבוקר נצא מליון צפונה לבון, ,  בירת היין של בורגונדי והמרכז החשוב ביותר לייצור ומכירת יין בקוט ד'אור. האתר המרתק ביותר   (Hospice de Beaune – Hotel Dieu). בבון, הוא ההוספיס דה בון - אוטל  דיו    מבנה  שהוקם במאה ה 15 למען עניי העיר ונזקקיה. הכינוי "ארמון העניים" הוצמד לו כבר עם הקמתו. המבנה הוקם בהשראת אדריכלות פלמית וגותית. כיום הוא נחשב ליהלום של ארכיטקטורה ימי ביניימית. הרעפים הצבעוניים שעל גג בית החולים הובאו כנראה ממרכז אירופה ומעניקים למקום מראה יפה ומעניין במיוחד.   נבקר במקום ונראה בין היתר את אחת היצירות המדהימות של הצייר הפלמי בין המאה ה15 רוז'יה ואן דר וויידן- יום הדין האחרון. נבקר באחד מהיקבים הידועים של אזור בורגון, ונמשיך לעיר קטנה בשם שאלון סור סון , שכשמה כן היא, שוכנת על שפת הנהר הגדול סון. שאלון ידועה כעיר שבה הומצאה שיטת הצילום. ניספור נייפס, מחלוצי הצילום, היה אזרח העיר. ישנו גם מוזיאון שנושא את שמו. המוזיאון מכיל ארכיון של למעלה משני מיליון צילומים ותצוגה של אביזרי צילום מראשית ההיסטוריה של הצילום. מכאן חזרה לליון.

 


 


 יום  6   ליון  , השוק של בוקוז – אקס לה באן – אנסי
היום ניפרד מליון , אך לא לפני שנבקר באחד מהמוסדות החשובים ביותר בעיר- השוק של בוקוז הקרוי על שמו של   השף המפורסם. נטייל בין הדוכנים השונים, נתמלא ריחות פירות, ירקות, עשבי תיבול ומאכלים מיוחדים ואם יתמזל מזלנו, נטעם גם טעימות...
עם סיום הביקור בשוק, ניסע למחוז סבואה, לאקס לה בן ,  עיר מרחצאות, היושבת על שפת אגם בורג'ה באלפים הצרפתיים. העיר ידועה במעינותיה החמים, להם ייחסו כבר הרומים תכונות מרפא. העיר היא קטנה אך מאד אלגנטית, מבנים דמויי ארמונות מעידים על עברה המפואר. העיר היוותה מקום נופש למלכה ויקטוריה בתחילת המאה הקודמת, והיתה אז בשיא תפארתה. מבנה מיוחד מאותם ימים הוא מבנה הקזינו, שהארכיטקטורה שלו מדהימה לאחר הביקור בעיר נמשיך  לאנסי בה נשהה בשני הלילות הבאים. אנסי, העיר היפה ביותר באלפים והיא ללא ספק אחת הערים היפות בצרפת.

 

יום 7  אנסי

היום יוקדש לאנסי היפה והרומנטית השוכנת על שפת אגם בין ההרים הגבוהים ביותר באלפים הצרפתים. העיר היתה בעברה תחת שלטון בית סבוי האיטלקי, עובדה המורגשת היטב בכל פינה ופינה בעיר. נטייל לאורך התעלות החוצות את העיר העתיקה ולשפת האגם הקסום. נבקר בטירה שהוקמה לראשונה במאה ה-11 וחולשת על העיר העתיקה. היא שימשה כביתם של חלק  ממשפחת סבוי המלכותית. כיום משמש המבנה  כמוזיאון  האוצר   אוספים מגוונים של חפצי אמנות וחפצים היסטוריים, לצד תערוכה על הגאוגרפיה של האלפים ומצפה כוכבים. ממרומי הגבעה  נרד אל העיר העתיקה לבניין אחר- בית משפט ובית כלא לשעבר המשמש כיום כמוזיאון היסטורי. הבניין ניצב כמשולש בין שתי תעלות ומהווה את סמלה של אנסי. נמשיך ונטייל בעיר . בקרבת הגשר עוגנות ספינות הטיולים היוצאות ממעגן הנהר להפלגות טיול באגם. מן העבר האחר של הנהר ניצב בית העיריה ולידו גן אירופה (ז'רדן דה ל'אירופ) עם עצי סקויה ענקיים.   אחר הצהריים נהנה לטייל בין הסמטאות התעלות האגם והגנים של העיר 

יום 8  אנסי -  תל-אביב
בהתאם לשעת הטיסה, ניסע לנמל התעופה של ז'נבה , ממנו נמריא לטיסה ישירה חזרה לארץ.

 
 * סדר ימי הטיול עשוי להשתנות בהתאם לטיסות ולנסיבות הטיול*


 
המחיר לנוסע בחדר זוגי ??? € 
הארגון באחריות חברת ???