סרדיניה וקורסיקה כל כך קרובים, כל כך שונים
3/9/23- 1/9/23

בהדרכת דר' ורדה רוטשטיין מאייר

 
 
סרדיניה האיטלקית וקורסיקה הצרפתית, שני האיים הגדולים, הקרובים עד כמעט- נגיעה, הם שני עולמות שונים המספרים יחדיו פרקים עלומים בתולדות הים התיכון. ההרים המיוערים, הסלעים הצבעוניים והחופים המשוננים של קורסיקה חוברים לנופי - הקדם ולמפרצי - הים המקסימים של סרדיניה ביצירת תמונה ייחודית של פיסות- יבשת בלב ים. 
מגוון אתרים מרתקים מאפשרים הצצה אל נבכי תרבות מסתורית בת אלפי שנים, ועיירות ציוריות משלבות פולקלור- רועים באמנות עממית רבת- פנים. המסע בשני איים אלה מאפשר מפגש עם תרבויות ואורחות- חיים שונים והצצה למחוזות שטרם השתרשו במפת התיירות הישראלית.
 
 
יום מספר 1 "א - אוֹלְבּיה, סרדיניה, איטליה ( (Olbia, Sardinia- קוסטה זמרלדה (Costa Smeralda) - אולביה
בשעות הבוקר נמריא מנתב"ג לאוֹלְבּיה שבסרדיניה, דרך פרנקפורט (גרמניה). סרדיניה הוא האי השני בגודלו בים התיכון ומחוז אוטונומי של איטליה. שטחו כ- 24,000 קמ"ר (קצת יותר מישראל) ואוכלוסייתו כ-1.7 מיליון תושבים. אחרי הנחיתה, ביקורת הדרכונים והמכס, ניסע לאזור קוסטה זמרלדה ("חוף הבָּרֶקֶת"). חוף הברקת היא רצועת חוף בצד הצפון מזרחי של האי. הים בצבעי כחול-טורקיז, חופי החול הלבן והמפרצים הרבים והיפים, גרמו להקמת מרכזי נופש וחופי רחצה לעשירי אירופה. המקום נחשב למקום היקר ביותר באירופה ומחיר מ"ר אחד של קרקע מגיע ל- 300,000 אירו (!). נערוך בו סיור פנורמי ונגיע למלוננו.
ארוחת ערב ולינה באולביה.
יום מספר 2 |  קוסטה זמרלדה - בוניפַצ'יו, קורסיקה, צרפת  - (Bonifacio, Corsica)  אז'קסיו  (Ajaccio)
עם בוקר ניסע לסנטה טרזה די גלורה, משם נפליג לבוניפצ'יו, קורסיקה. קורסיקה היא ישות צרפתית תת מדינית, אוטונומית בחלקה, הממוקמת על האי הרביעי בגודלו בים התיכון. שטח האי כ- 8,700 קמ"ר (40% משטח ישראל) ומספר תושביו כ- 325,000. לאחר העגינה נמשיך לאז'קסיו דרך סרטנה (Sartene) ופיליטוסה (Filitosa). סרטנה היא עיירה קטנה בת כ- 3,500 תושבים שראשיתה בימי הביניים ומצויים בה מבנים רבים מתקופה זו. העיירה ידועה בפשיטות הפירטים שבוצעו בה החל מסוף המאה ה- 16, ובגדולה שבהן נשבו ונלקחו כ- 400 מתושבי העיירה. פיליטוסה הוא אתר ארכיאולוגי המעיד על התיישבות במקום כבר לפני 5,300 שנה. לפני כ- 3,500 שנים הוקמו במקום פסלי אבן גדולים המציגים פני אדם, שריון ונשק, כנראה כדי להגן על המקום מפני פולשים. האחרונים הפילו את הפסלים והשתמשו ברובם כדי לבנות מבנים משלהם שכנראה שימשו כמקדש. לאחר תום הסיור ניסע לאז'קסיו, עיר הבירה והעיר הגדולה בקורסיקה, מקום הולדתו של נפוליאון בונפרטה ה-1, בת כ- 70,000 תושבים. נתחיל בסיור בעיר שיימשך גם מחר.
ארוחת ערב ולינה באז'קסיו.

 

יום מספר 3 |  אז'קסיו - קָלַנְש די פיאנה- (Calanche di Piana)  סקלה די סנטה רג'ינה-  (Scala di Santa Regina) קורטה  (Corte)
נצא לסיור מודרך בעיר, הידועה כיריבתה הספורטיבית המסורתית של באסטיה שבצפון האי. מאפיינה התיירותי של העיר הוא שורת הבתים בצבע צהוב פסטל ושדרה מרשימה של עצי דקל, המקבלות את פני הבאים מכיוון הים. נסייר בסמטאות העיר העתיקה ובנמל הציורי, ולאחר תום הסיור נצא מאז'קסיו צפונה לכוון פיאנה. ניסע דרך העיירות סגונה (Sagone) וקרגזה (Cargèse). מהכביש המתפתל מעל הים, נשקף נוף של מצוקים מיוערים בעצים מחטניים ואחרים. בולטים בעיקר עצי הערער והאשור הגדלים על גבי מצוקי גרניט ורוד בגובה של מאות מטרים, וברקע נראה הים הכחול והרוגע. האזור נקרא "קָלַנְש" (מפרץ = calanche), אחד מאתרי הנוף היפים ביותר באי. ה "קלנש" הוא חלק מאתר מורשת עולמית של אונסק"ו הנקרא שמורת סקנדולה, הנמצאת במפרץ פורטו. נעזוב את אזור החוף המערבי ונמשיך בדרכנו דרך העיירה אויסה (Évisa), שם נעצור להתרעננות, ונחדור ללב ההררי של קורסיקה. ניסע בדרך הפנורמית המדהימה - סקלה די סנטה רג'ינה לכיוון העיר קורטה. הדרך עוברת בנוף הררי מרהיב, המשקיף על קניונים ומצוקים, ביניהם קניון ספלונקה. יעדנו היום היא העיירה קורטה, אליה נגיע בשעות הערב.      
ארוחת ערב ולינה בקורטה..
יום מספר 4 |  קורטה -  בוניפצ'יו  (Bonifaco)- סנטה טרזה די גלורה, סרדיניה (Santa teresa di Gallura)
קורטה הייתה לפרק זמן קצר, בירתה של קורסיקה העצמאית, ובה נמצאת האוניברסיטה של קורסיקה שנפתחה ב- 1981. אוכלוסיית הסטודנטים הגדולה יחסית למספר תושבי העיר (4000 לעומת 8000), מצעירה את אופיה וחזותה של העיר. נעלה ברכבת תיירים לביקור בעיר העתיקה, ונבקר בסיור מודרך במוזיאון המקומי ונראה את המצודה (הסׅיטַדֶל). נערוך פיקניק בדרכנו לבוניפצ'יו, אליה נגיע אחר הצהריים. נסייר בעיר העתיקה של בוניפַצ'יו, עיר הקייט הדרומית של קורסיקה, המכונה "גיברלטר של קורסיקה", בגלל היותה ממוקמת על מצוקי אבן גיר כאשר משלושת צדדיה משתרע הים התיכון. נעלה אל העיר העליונה ברכבת תיירותית ונסייר בין הסימטאות הצרות, בתי האבן והכנסיות שעל מתלול המצוקים הלבנים שעליהם בנויה העיר. נהנה ממראות הנוף היפים, מצבע הים הכחול טורקיז ונצפה בסרדיניה שמנגד. ניסע לנמל בו נעלה על מעבורת שתחזיר אותנו לסרדיניה, לסנטה טרזה די גלורה. 
ארוחת ערב ולינה בסנטה טרזה די גלורה.

יום מספר 5 |  בוניפצ'יו - קַסְטֶלְסַרְדו, סרדיניה, איטליה  (Castelsardo, Sardinia)  - בזיליקת סקרג'ה (Basilica di Saccargia) - אַלְגֶרו  (Alghero)
לאחר ארוחת הבוקר, נתחיל בנסיעה לכיוון אַלְגֶרו. נבקר בדרכנו בעיר המבצר העתיקה קַסְטֶלְסַרְדו. נמשיך ל "סלע הפיל", סלע מרשים בגובה של כ- 4 מטרים בדמות פיל. משם ניסע ונבקר בבזיליקה סנטיסימה טריניטה די סָקַרֽג'ה (הבזיליקה של השילוש הקדוש של סקרג'ה, Saccargia), שבנייתה נסתיימה בשנת 1116. נלמד על כנסייה רומנסקית מיוחדת זו, הממוקמת בדד באזור לא מיושב. זוהי כנסייה הנחשבת לאתר האדריכלות הרומנסקית החשוב ביותר באי. הכנסייה בנויה כולה מאבני סלע מקומיות- לבני בזלת שחורה ולבני אבן גיר לבנה, הנותנים לכנסייה מראה אופייני של סגנון הרומנסק הטוסקני. אחר הצהריים נמשיך לאלגרו, הממוקמת לחוף הים התיכון, שנמל ציורי וחומות מרשימות מקיפים את סמטאותיה הציוריות. משם ניסע לנקודה המערבית ביותר בסרדיניה- קפו קצ'ה, בה ניצב בראש מצוק בגובה של כ-190 מ' מגדלור, הגבוה ביותר באיטליה, שנבנה בשנת 1864. אחרי התצפית המרהיבה נחזור לאלגרו ונערוך סיור רגלי מודרך באתרי העיר העתיקה, המכונה בפי המקומיים "ברצ'לונטה", בגלל מוצאם של אבותיהם מהעיר ברצלונה. נוכל לראות  את ההשפעה הספרדית החזקה, המתבטאת במאפיינים רבים של הארכיטקטורה הקטלונית - מדיאבלית (של ימי הביניים), ובניב של השפה הקטלונית שעדיין נשמע ברחובותיה, ומדובר ע"י כ- 20% מהאוכלוסייה.
ארוחת ערב ולינה באַלְגֶרו.


 

יום מספר 6 |  אַלְגֶרו – ססרי (Sassari) - אבסנטה (Abbasanta) - נוּרָאגֶה לוסה  (Nuraghe Losa) - אוליינה (Oliena)
בבוקר ניסע  לחוות בפסטיבל המפורסם והיפה ביותר בסרדיניה, פסטיבל האביב זהו פסטיבל חילוני בהשתתפות 3,000 חוגגים הלבושים בבגדים המייצגים את כל הנפות והמחוזות בסרדיניה, מראה מדהים ובלתי נשכח. משם ניסע לנוּרָאגֶה לוסה, מפגש נוסף עם התרבות הנוראגית, לצפות ולצלם את המבנה הגדול והמרשים, אתר קבר בדמות כוורת דבורים. לאחר תום הביקור ניסע למלוננו באוליינה.
ארוחת ערב ולינה באוליינה.

 
יום מספר 7 אורגוזולו (Orgosolo) - ארוחת צהריים עם רועים - ממויידה (Mamoiada)  קליארי (Cagliari)
את היום נתחיל בנסיעה דרך האזור ההררי והפראי של הברבג'ה, שנקרא כך החל מהתקופה הרומית, בגלל האוכלוסייה שהתגוררה בהרים ולא קבלה על עצמה את התרבות והמרות הרומית. את השם "ארצם של הברברים" טבע הסנטור קיקרו. נבקר באחת מפניני האי - העיירה אורגוזולו הידועה באמנות הרחוב שלה המתבטאת בציורי קיר. נסתובב ברחובות העירה עם מדריך מקומי ונצפה בשלל הציורים המיוחדים על קירות הבתים - עדות להתנגדות רבת שנים של תושבי העיירה והסביבה לפעולות הממשל. הציורים הראשונים החלו בסוף שנות הששים של המאה הקודמת כמחאה (שהצליחה) כנגד הקמת בסיס צבאי של הצבא על אדמות המרעה. נאכל ארוחת צהריים בסגנון הרועים המקומיים, מלווה במוסיקה וריקודים של הפולקלור המקומי. בשעות אחר הצהריים נצא לממויידה, עיירה קטנה הידועה בזכות קרנבל ומוזיאון המסכות שלה. נבקר במוזיאון ונתרשם מאוסף המסכות המוצג בו. לאחר הביקור ניסע לקליארי, בירת סרדיניה.
ארוחת ערב ולינה בקליארי.
 


 

   
 
יום מספר 8 |  קליארי - סנט'אנטיוכו –  Sant'Antioco  - קליארי

קליארי, מונה כ- 160,000 תושבים (במטרופולין- 500,000). העיר קיימת מהתקופה הפרהיסטורית ויש עדויות שהנמל שלה פעל כבר בתקופה הנוראגית. בתקופה הרומית שלח טיבריוס 4,000 צעירים יהודיים למקום, כדי להכניע את האוכלוסייה המקומית ולהטמיעה במהגרים. במאה ה- 13 הוקמה קהילה ע"י יהודים מפיזה ואליהם נוספו מהגרים מספרד ופורטוגל. כולם גורשו ב- 1492. לאחר ארוחת הבוקר נצא לאי סנט'אנטיוכו, אי המחובר בגשר יבשתי, ונלמד על אחת מהתרבויות החשובות באי, התרבות הפניקית וחדירתה  לסרדיניה. נבקר באתר מעניין המכונה "התופת" (במובן העברי=Tophet) ונלמד על מסורת קבורת הילדים בתרבות הזו. נבקר במוזיאון הארכיאולוגי בו מוצגים מבחר ממצאים מהתרבויות הקדומות שחיו באי. נתחיל בדרכנו חזרה ונעבור בדרך פנורמית דרך נבידה (Nebida), ובמרחק לא רב משם נחזה ב"כיכר הסוכר" (Pan Di Zuchero), סלע מרהיב הניצב בים ומתנשא לגובה 133 מ' מעליו. צבעו הבהיר וצורתו נתנו לו את שמו. נמשיך לסן ספרטה (San Sperate), ונסייר בה. נבקר בגן האבנים- פסלים של פינוצ'ו שולה (Pinucio Sciola). פסלי הגרניט ואבן הגיר, מעשה ידיו של שולה, ממלאים את גן הקולות (Sound Garden) כמוזיאון פתוח המשלב את האמנות עם הטבע.

ארוחת ערב ולינה בקליארי.
 

ימים מספר 9+10 | | קלגיארי - ישראל

את כל היום נקדיש לסיור בקליארי. נסייר רגלית וברכב בעיר ונבקר במוזיאון. לקראת ערב ניסע לנמל התעופה כדי לעלות על הטיסה לישראל, אליה נגיע (דרך ציריך ) לפנות בוקר .

 

 

חשוב: סדר הביקור באתרים/הביקור בפועל עלול להתשנות/להתבטל בהתאם למיגבלות מזג אוויר
         מסלול הטיול והביקורים עשויים להשתנות בהתאם לטיסות \ מעבורות.
          הביקורים אצל האמנים, המפורסמים בתוכנית תלויים בזמינותם באי בעת הגעת הקבוצה.