ספור שלישי
מיהו התרנגול המצויר שמחכה לכם בכל פינה בפורטוגל?

 
גאלו דה ברסלוש הוא הסמל הלאומי של פורטוגל אשר מסמל הגינות, יושר, אמון וכבוד.
הסיפור שאספר לכם התרחש בימי הביניים בעירה בארצלוס הנמצאת בצפון-מערב פורטוגל. הצליינים שעלו לרגל לקתדרלה בעיר סנטיאגו דה קומפוסט לה היו עוברים בה; מסלול עלייה לרגל זה מכונה גם הדרך של סנט ג'יימס, ועד היום הולכים בו. וכך סיפורינו מתחיל עם צליין שבגללו נוצר ספור האגדה ועל תרנגול שהפך סמל המזל לחיים בפורטוגל, וכיצד תרנגול הציל חיי אדם.

 

האגדה מספרת על התרנגול שעזר לפענח מעשה פשע בעיירה. לאחר שנעשה מה פשע, לעיירה  הגיע יום אחד צליין, מותש מההליכה ממושכת, הוא היה עייף ורגליו עייפות ולכן החליט לנוח בפונדק בברסלוש , בעל הפונדק חמד את כספו וכשישן גנב ממנו את הכסף, הרשויות החליטו להאשים את הצליין במרמה ושקר, למרות כל הצהרותיו על חפותו ועל כך שהוא היה בדרכו לסנטיאגו דה קומפוסטלה, לא עזרו , גם לא תחנוניו ובקשותיו וכל שבועותיו על אמיתות דבריו, הוא נידון למוות בתליה. בקשתו האחרונה לפני הוצאתו להורג היתה להוביל אותו כבול לביתו של השופט אשר דן אותו, השופט היה עסוק בארוחת ערב חגיגת עם חבריו, למרות זאת הסכים לפוגשו. הנידון למוות הכריז ליד שולחן האוכל בהצביעו על התרנגול הצלוי, שאם הוא זכאי התרנגול ישמיע קול, כולם כמובן צחקו בקול רם ולא האמינו לנידון למות, והובילו את הצליין אל הגרדום, בדרך הצליין כרע על ברכיו והחל להתפלל באדיקות לאלוהים שיוכיח את צדקתו ואז נשמע צרחה בקול רם של התרנגול שפלח את האוויר, עדים למקרה טענו שהתרנגול הצלוי נעמד על השולחן והחל לקרקר בדיוק כשהתליין כרך את חבל התלייה לצווארו של הצליין.  
התרנגול צרח בקול רם, כך שלשופט ולחבר מרעיו היה ברור מעל לכל ספק שהנידון חף מפשע ויש לשחררו לחופשי, וכך ניצל הצליין מעונש המוות.

 

מאז ועד היום אפשר למצוא תרנגולות מצוירות במסורת הפורטוגזית לזכר התרנגול שהציל חיי אדם.וסמל התרנגול שמצויר על חפצים שונים ומשמש תזכורת לנס ולמוסר ההשכל של הסיפור הזה.
ומהו בדיוק מוסר ההשכל של הסיפור הזה? מה התרנגול של ברסלוש מייצג?
כנות: הצליין חף מפשע. הוא לא גנב והביע זה בכנות. יושרו תוגמל בסופו של דבר על ידי אלוהים שסיפק נס שהציל את חייו.
אמונה: הצליין האדוק שבחר להתפלל לאלוהים, כי אם לא היה יכול להיות לסיפור סוף אחר, כך שהאגדה הזו ממחישה הן את כוחו של אלוהים ואת החשיבות של בעלי האמונה.
הוגנת: הסיפור מזכיר לנו שעלינו להיות הוגנים, להימנע מלהאשים אנשים חפים מפשע ולפסוק את דינם.
מזל: יש המכנים את התרנגול של ברסלוש "תרנגול מזל" כי הוא שהציל את חיי הצליין.
ומכאן הפופולריות של התרנגול שהינה עד עצם היום הזה. וספור האגדה שעובר מדור לדור
האגדה הפכה כל כך פופולרית ומושרשת בתרבות המקומית ולכן בסוף השבוע השלישי של אוקטובר, בארצלוס מארחת תחרות גסטרונומיה שבה מבשלים ומגישים תרנגול צלוי
.