ספור שני:
איך הגיע פיל פורטוגזי לרומא ומה קרה לקרנף מליסבון


 
זהו הסיפור על הפיל הקבור מתחת לחצר Belvedere בוותיקן והקשר לפורטוגל ,רק כמה מטרים מתחת לפני הקרקע, טמונים שרידיו של פיל. כן, פיל. הסיפור של איך ולמה הגיע לשם הוא פרק מוזר במיוחד בהיסטוריה של האפיפיור.

השלד התגלה בשנת 1962, כאשר התקינו מערכת חימום וקירור חדשה בותיקן ברומא , הפיל מתוארך למאה ה -16, כאשר מונה ג'ובאני די לורנצו דה מדיצ'י לאפיפיור ליאו X. בזמנו, שליטים נוצרים הביאו מתנות לוותיקן כדי למצוא חן בעיני האפיפיור, כאשר האפיפיור ליאו העשירי נבחר בשנת 1513, מנואל הראשון שהיה מלך פורטוגל, החליט להעלות על כל יריביו ולהביא מתנה מיוחדת במינה לאפיפיור.

המלך מנואל שרצה להרחיב את השליטה של ​​פורטוגל על נתיבי הספנות להודו, וליבשות אחרות קיווה שבעזרת המתנה המוזרה הזו ישכנע את האפיפיור ליאו ה- עשירי לתמוך בו ולכן לא הסתפק רק בפיל אלא שלח גם ארגזים עמוסים זהב, תכשיטים וטקסטיל – ואת הפיל ההודי בשם האנו (Hanno). יחד עם הפיל שלח מנואל גם ברדלס אך הפיל משך תשומת לב רבה.
באירופה ידעו שיש חיה כזאת שנקראת פיל כבר מתקופתם של הרומאים וידעו שחניבעל חצה את האלפים בעזרת פילים, אך לא ראו חיה כזו מעולם, הפיל הילך ברחובות רומא ריסס מים על האזרחים, וכולם נעמדו לצפות במעלליו.

האפיפיור כתב למנואל המלך מכתב על הפיל שמספק שעשועים לעמו אהבתו המוגזמת של האפיפיור מגיע לשיא כאשר הפיל מת והאפיפיור ספד לו וקבר אותו "כרליק" בחצר הותיקן. ולזכרו הזמין את האמן סנצ'יו רפאל לצייר לו פיל.


 כך שהשלד של האנו(Hanno) עדיין נמצא מתחת לחצר הוותיקן שבו נקבר לפני מאות שנים, שהוא חסר ניבים שהוסרו ועל פי דיווחים מאוחסנים במקום אחר.

האנו הגיע מהודו לרומא דרך פורטוגל. בראשית המאה ה -16, המלוכה הפורטוגזית הפליגה עם ספינות מסחר ברחבי העולם, הסחר התפתח עם הודו ואיי הודו המזרחית, ופורטוגל שלטה בסחר התבלינים. במסגרת מיזם מסחרי זה, הביבר בליסבון הלך והתמלא יצורים מוזרים מכל רחבי העולם, לא רק פילים אלא גם תוכים, נמרים וקופים. מנואל הראשון חיזק את אחיזתו בסחר העולמי וקשר קשרים עם המדינות השונות וגם עם האפיפיור , מנהג פופולארי ונפוץ היה לשלוח מתנות מיוחדות לשליטים. 
 
הקרנף, שהגיע גם הוא כמתנה מהודו, חי בליסבון, כחלק מהביבר הפורטוגזי של המלוכה. למזלו הרע של הקרנף הוא היה אמור להגיע לרומא על ספינה פורטוגזית אבל הספינה טבעה יחד עם הקרנף, וגופתו הגיע או לחופי איטליה או לחופי צרפת. השמועות מספרות שהמלך הפורטוגזי ביקש להשיבו לפורטוגל אבל אין פרטים לאשש את הסיפור ומה עלה בגורלו של הקרנף.


 

אך למרות זאת יש לנו מספר פרטים על הקרנף האומלל, ידוע לנו שהוא ניצוד בהודו וניתן למנואל הראשון כמתנה ב 1515, הקרנף הגיע לליסבון והסעיר את אירופה כולה, אף אחד לא ראה חיה מוזרה כזו קודם לכן, משקלו יותר משני טון, עור עבה ומחוספס, נראה כאילו לובש שריון. מנואל המלך ביקש להציג אותו בפארק הארמון, ולערוך משחק היכרות בין הפיל והקרנף, אבל גם חשש מהיריבות שתצוץ בין הקרנף והפיל, אך למזלו הרב הפיל ממש לא התענין בקרנף הסתובב והלך, וזמן קצר לאחר מכן נשלח לאפיפיור ליאו X הקרנף כמתנה. למרבה הצער, בדרך לרומא, הספינה שנשאה את הקרנף טבעה בים התיכון. ולזכרון הקרנף החליט בנאי פורטוגזי לגלף באבן להנציחו במגדל בלם ולכן הוא נמצא בצריח המגדל