פיצה נפוליטנית ופסטה, יין אלוהי מהרי הגעש, נוף מדהים, ים כחול, אמנות וארכיאולוגיה
       טיול אמנות לדרום איטליה

יציאה ב 3.6.2014
  "לראות את נפולי ולמות..." (Vedi Napoli e morire) משפט שגור בפי רבים ששמעו על נפולי ומפחדים להגיע אליה. נפולי עיר הבירה של חבל קאמפניה היא אחת הערים המעניינות והצבעוניות שיש באיטליה, העיר מעניקה למטייל בה חוויה אמנותית רבה מאוד שאסור לפספס אותה בדרכו לדרום, אמנות, ארכיאולוגיה, ארמונות, פיאצות ומזרקות עם פסלים  פיצה, ויין אלוהי מהרי הגעש , והפטסה?אפילו צורות הפסטה אורגינליות וצורתם כאיברי מין...תחשבו מה קורה להם בסיר!
באוגוסט שנת 79 התפרץ הר הגעש וזוביוס וקבר תחתיו את פומפיי והרקולנאום.
ההתפרצות הפתיעה את תושבי המפרץ. התושבים לא לקחו כלל בחשבון אפשרות להתפרצות ההר, ולא היו ערוכים אליה. אמנם היה ידוע כי לתשובים שהם גרים מתחת ללוע הר געש , אך הסברה הייתה שהתפרצויותיו נדירות ביותר.
בימים שלפני התפרצות הר הגעש הסתבר כי היו סימנים מקדימים: בארות המים והמעיינות סביב ההר יבשו מספר ימים קודם להתפרצות, הפרות  שרעו במדרונות הווזוב התנהגו באופן מוזר. בצורה אירונית משהו נחוגה יום קודם, ה-23 באוגוסט, החגיגה השנתית של תושבי פומפיי לכבודו של האלוולקן- אל האש והאחראי  על הרי הגעש. מספר רעידות אדמה קלות אירעו בימים שקדמו להתפרצות.
ואז ההתפרצות.......ושא נוראי השתרר עד המאה ה- 18

 
לא תאמינו למראה עינכם, במוזיאון הארכיאולוגי המכובד בנפולי נפתחה תצוגה של איברי מין עתיקים ותנוחות אירוטיות מהעת העתיקה!

שמם: "גבינטו סגרטו" (החדרים הסודיים) שנפתחו סוף סוף לקהל למרות איסור הכנסייה הקתולית, ובהם אוסף גדול מאוד של ציורים ארוטיים, פסיפסים, קמעות וסמלי פריון עם פאלוסים ענקיים שנמצאו בחפירות שנערכו בפומפי במאה ה 18. בממצאים מתגלה לנו עולם אירוטי , מיני, משוחרר וללא עכבות. צורות של משגלים בין גברים ונשים ובין אנשים ובעלי חיים. מערכות יחסים בין נשים ומערכות יחסים בין גברים
נדהמים לראות מקדש יווני באיטליה?
אז ככה
ליוונים היה יצר הרפתקני והם שטו בספינותיהם וחיפש ומקומות חדשים להתיישב בהם, וכך הגיעו לארץ המגף....איטליה בעיקר ליד הים ובדרום....דרום איטליה

בפסטיום התגלתה עיר יוונית עתיקה עם מספר רב של מקדשים ומוזיאון ארכיאולוגי יחיד ומיוחד ובו אוסף ציורי קיר, כדים וממצאים ארכיאולוגים שונים מתקופה ההתישבות היוונית באיטליה

 
בכל טיול שלי יש את השלב החוויתי שמתרחקים מכל אמנות ומתרכזים בגסטרונומיה בטבע: "הפקניק", מוצאים פסת דשא ירוקה ופשוט חוגגים עם לחם דרומי מריח מטריות, בקבוק יין אדום, פיצה וירקות ולקינוח פירות העונה, הפעם היו תותים ענקיים עסיסים ואירוטים שהעניקו לסיום הטיול עוד קצת מהאוירה האירוטית שאותה חווינו במהלך הטיול (פומפי, מוזיאון לאיברי מין, פסטה בצורת איברי מין ועוד), ישבנו ונהננו.

במקרה שלנו ישבנו בדשא של ארמון קזרטה, ולאחר שסימנו הגיע ענן שחור וגדול שהמטיר את מימיו ובקולות רעמים וברקים ששאגו בקול כמו אריות פצועים, ברחנו כל עוד רוחינו בנו במהירות הבזק לאוטובוס שחיכה ליד, רטובים, אך מאושרים ושבעים מארוחה אלוהית שארגנתי.
המוזיאון הארכיאולוגי בנפולי הינו אחד המוזיאונים המיוחדים בעולם ובו אוסף מרשים של פסלים עתיקים, אחד מהם הוא "אטלס פארנזה" הנושא את כדור העולם  על כתפיו, אטלס על פי המיתולוגיה היוונית נענש על יד יהאלים מהאולימפס לשאת את נטל כיפת השמים על כתפיו לעד,  אטלס הוא ענק מיוחד ומעוצב כגבר שרירי כשהוא עירום הוא כורע על ברכו הימנית מטה את ראשו לצד באופן חד מאוד ואוחז בידיו את "כדור" העולם והכדור נשען על כתפיו וראשו.
המעניין והמיוחד בפסל שעל כדור השמים שעל כתפיו של אטלס משורטטים מערכת הכוכבים שהיו ידועות באותם ימים. מעין גלובוס עתיק שמציג לפחות 40 כוכבים שהיו מוכרים למערב כמו הטלה, איל, הברבור ואחרים.
מפליא לחשוב שכבר היוונים ידעו שהעולם הוא עגול ובימי הביניים חשבו שקצה העולם הינו באוקינוס ומשם נופלים לתהום.
 
כמה עובדות לסיום:
הצייר מיכאלאנג'לו קרוואג'יו מהמאה 17 נמלט לנפולי לאחר שהסתבך בריב ברומא ואף הצליח להרוג בזעם אדם.
על נפולי נכתב בספריו של ארי דה לוקה שנולד בעיר ועזב אותה פיזית בגיל 18 , אך נפולי מופיעה בספריו הרבים כאילו נכנסה מתחת לעורו והשתכנה שם לנצח.
מוצארט ביקר בנפולי וחיבר בה אופרות;
הסופר סטנדל כתב ב-1718 כי היא העיר היפה בתבל,
דייגו ארמנדו מראדונה שחקן הכדורגל הנודע התמכר לסם הקוקאין בעודו חי בנפולי.
הספר "קאמורה" המתאר את המאפיה של נפולי נכתב על ידי רוברטו סביאנו שנולד וגדל בנפולי מתאר את נפולי כשאליה חדרה המאפיה לכל תחומי החיים , הכלכלה, הפוליטיקה. 

המסלול המלא בקישור הבא 

 
אז למה אתם מחכים?????

יציאה לטיול ב 3.6.2014 

למעונינים השאירו פרטים ונחזור אליכם במהירות