נורמנדי וברטן  - בעקבות האמנות והמלחמות      
8 ימים סמינר מטייל   10.6-17.6.2015 
 בהדרכת: דר'  ורדה מאייר רוטשטיין    

בשנת 2014 תעמוד נורמנדי בסימן 70 שנה לנחיתת כוחות הברית בחופי נורמנדי , ואנו בהזדמנות זו נבקר בנורמנדי ונשלב אמנות עם מורשת המלחמה והנחיתה. אזור נורמנדי שופע במוזיאונים שבהם מבחר מרשים של אמנות מודרנית , אמנים רבים הגיעו לאזור ושהו בו , יצרו, פעלו וחיו באזור.
 במסגרת הטיול נתמקד במורשתם של אותם ציירים שעסק ובתיאור הנופים והים. נבין מדוע החליטו האימפרסיוניזם להגיע עד כאן ולהתרשם מהנופים היפים והייחודיים של נורמנדי וברטן, וכן נתוודע לארכיטקטורה המיוחדת של שני החבלים הללו, על השורשים ההיסטוריים שלהם, ונכיר את האירועים שעיצבו את האזור בעיקר במלחמת העולם השניה, וכמ ובכל טיול טוב נכיר את המסורת הגסטרונומית המפוארת של האזור. 
 
כדי להתחיל את הטיול עלינו לטוס תחילה לפריס. אך מיד עם הנחיתה נצא לדרכינו ונהגיע לז'יברני בה נמצא את אחוזתו של הצייר קלוד מונה גדגול הציירים האימפרסיוניסטים. נבקר בביתו, נטייל בגן שהוא עצמו עיצב כדי שישמש לו השראה לציוריו. ולא נפסח על המוזיאו ןהאימפרסיוניסטי שיש בו תערוכה מיוחדת שעסוקת בהשפעות ההדדיות של הציור היפני על האימפרסיוניסטים ולהפך. 
נתחיל את היום בסיור בלה הבר. שמה המקורי של לה הבר היה "פרנסיסקופוליס", ידוע לכם שהמלכים של צרפת חיו בהידור ובזבזנות לשמה ולכן המלך פרנסואה הראשון החליט לייסד את העיר ב 1517 ולא פחות ולא יותר להעניק לעיר את שמו, לימים שמה הפך לה- הבר שפירושו הנמל, מקום פסטורלי של ים כחול וצוקים לבנים הנשפכים לים הביא אמנים רבים לאזור שהנציחו ביצירותיהם את הנוף, שהיום מוצג במוזיאון מדהים חסר קירות הפונה אל הים והמבנה עם היצירות אמנות הפכו לחלק אינטגרלי של הנוף.
לא רחוק משם נמצאת אטרטה שהוא אזור עם צוקים שהביאו את האימפרסיוניזם להנציח אותם בציור , האימפרסיוניזם עסקו בנוף באור, במים ובים והאזור מונצח בציוריהם.
במלחמת העולם השניה שימשה לה הבר והסביבה זירה לקרבות קשים היו אלו בעיקר הפצצות בעלות הברית שהביאו להרג של 5,000 אזרחים והרס של 12,000 מבנים. 
אמרתם נורמנדי אמרתם גסטרונומיה, אזור נורמנדי נושק לחוף האוקינוס האטלנטי  אזור עם אוויר קר   יותר מאשר מחוזות האחרים בצרפת  ולכן הפיצוי של החקלאים היה במקום לגדל ענבים הם גידלו תפוחים.  ועל כן כבר במאה ה-16 היה ייצור משקאות אלכוהוליים ממיץ התפוח שנפוץ באזור נורמנדי.  

קלבדוס הינו חבל בנורמנדי וגם שמו של של סיידר תפוחים עם אלכוהול שמייצרים באזור.

ליד הקלבדוס נמצאת גבינת הקממבר שידועה בעלת מעטה עובש שעשויה להגיע עד 45% שומן...יאמי ...יאמי  
                                                 

 
חבל נורמנדי שופע במים מתוקים, נופים ירוקים וים כחול, עיירות ציוריות שהיו בעבר מקום בילוי לאצולה הצרפתית והיום לעשירי העולם, לדגומה העיירה הונפלר שהיא אחת העיירות הציוריות ביותר באזור ומהיפות ביותר בנורמנדי שמשה אבן שואבת לאמנים וציירים כבר במחצית השניה של המאה ה – 19. האמן שנולד  בעיירה הוא הצייר אז'ן בודן, שביתו הפך למוזיאון .    

עיירות ציוריות נוספות  הינן טרוביל ואחריה  דוביל היושבות על חוף הרווירה   של נורמנדי ומושכת אליה תיירים רבים ואת עשירי צרפת ועשירי העולם למרוצי סוסים שנערכים בה ולחיים הטובים בביזבוז כסף בקאזינו.                           
ביקור בבאיה ישאיר אותנו פעורי עיניים ופה, וכל זאת בגלל שטיח.....קרבות עזים ושפיכות דמים עם אלפי קורבנות שנפלו בקרב בין האנגלים לנורמנים (אנשי הצפון הצרפתיים) קרב הנקרא "קרב הייסטניגס" שנרקם בשטיח מדהים "שטיח מתילד" המתעד את האירועים שהובילו לקרב שבעקבותיו כבשו הנורמנים את אנגליה מידי הסקסונים. שטיח באייה נחשב לאחת מיצירות האמנות הגדולות של ימי הביניים.
אורכו של השטיח כ-70 מטרים ורוחבו כחצי מטר. ובו מתוארות באופן כרונולוגי וציורי  58 סצנות המפרטות את דרכו של וילאםהכובש לכתר,  יש הרואים בשטיח את אחת מיצירות הקומיקס הראשונות בהיסטוריה. 


  
משטיח מדהים לעיירה מדהימה- קשה להאמין, ברקע באופק מתגלה לעינינו אי הממוקם על צוק סלע המתרומם מהים לגובה של 90 מ' שניתן להגיע אליו בשפל דרך היבשה ועם הגאות של הים רק בעזרת סירות - הר סן מישל.  ובראש הצוק מתנוסס בגאון מנזר מיוחד שנבנה באמצע ימי הביניים.  כשמטפסים לראש הצוק נגלה לעיני המתבונן נוף עוצר נשימה של ים אין סופי.

לאורך החוף של מפרץ סן מישל ממוקמת העיירה קנקל – עיירה שמתמחה בגידול צדפות. זה המקום לפתוח את התיאבון ולטעום מהמעדן הנפלא הצדפה הצרפתית ללמוד על תהליך הגידול והטיבול של הצדפה שמגיע לחיך הצרפתי בהנאה רבה מלווה עם כוס יין לבן 

בחבל בריטן הגובל בנורמנדי הסיפור לא שונה ,עיירות קטנות וציוריות ומוזיאוני םלאמנות ש למיטב הציירים הצרפתיים בהיירה דינאןהינה עיירה ברטונית טיפוסית, שבנויה מגרניט שמתהלכים ברחובותיה במנהרת הזמן מגיעים עד לימי הביניים, בבתי הקפה מגישים את הקרפ הצרפתי ברטוני הידוע עם קפה טעים . לידה נמצאת דינאר.עיירת הנופש אופנתית שבה וילות אלגנטיות, גנים ושבילי טיולים המוארים בלילה, והרבה בתי תה אנגליים - זכר למאה ה-19, שבה היתה העיירה חביבה על האצולה הבריטית. זו עיירת נופש שיושבת בשפך נהר ראנס ובגלל נופיה היפים היתה מוקד משיכה לציירים. 
לפני שחזורים הביתה נפרד מנורמנדי ובריטן ונגיע לעיירה מקסימה לאובר סור אואז, השוכנת בפרברי פאריס.העיירה היוותה מקום משיכה לציירים אימפרסיוניסטיים רבים, שאהבו לצייר את העיירה הקטנה והיפה, ואת האזור סביב לה.                                   

אחד הציירים הידועים היה ואן גוך ההולנדי שגם נקבר בבעיירה נערוך טיול בעקבות ציוריו שמנציחים את הרחובות היפים, את שדה החמניות, את הכנסיה ונגיע עד בית הקברות המקומי בו קבורים וינסנט ואן-גוך ואחיו תיאו 
שלחו פרטים וקבלו דף הרשמה