סיציליה אי השמש
8.4.23

בהדרכת ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר

סיציליה, האי הגדול בים התיכון, אף שהוא מחוז באיטליה, הוא יעד תיירותי נפלא בפני עצמו, המצדיק טיול נפרד למקום. הר אטנה, אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם, מספק חוויה גיאולוגית של טבע פראי ואלים, מרתקת מאין כמוה; האתרים הארכיאולוגים במקומות רבים ובראשם הוילה הרומית בפיאצה ארמרינה, עם הפסיפסים המדהימים והשמורים שלה, מאפשרים לחזור אלפי שנים אחורנית להתרשם וללמוד על אורח החיים הרומאי; נופים יפהפיים מנקודות תצפית רבות, כפרים ונמלי דייגים ציוריים, חופים זהובים וים כחול-טורקיז, מספקים את תשוקות הצלמים ואוהבי הנוף והטבע הפסטורלי; ערים עתיקות ושמורות כמו טאורמינה מושכות אותנו לטייל ברחובותיהן הקטנים ובסימטאותיהן הצרות; הערים הגדולות משמרות ארמונות, מבני פאר וכנסיות מרשימות בשלל סגנונות אדריכלות- הלניסטי, רומאי, ביזנטי, רומנסקי, נורמני, גותי, רוקוקו ורנסנס;  שדות, גני ירק, כרמים ומטעי זיתים ופירות, מזכירים לנו את הצד החקלאי המפותח של כלכלת האי. היותו מקום הולדתה וקיומה של המאפיה, מוסיף נופך מסתורי לשלל החוויות באי.

טיולנו יקח אותנו לקטניה, להר הגעש אטנה, לסירקוזה עירו של ארכימדס, לטאורמינה שרק בגינה כדאי לבוא לסיציליה, לאיים הליפאריים עם הרי הגעש הפעילים בהם ובראשם הסטרומבולי, לצ'פאלו, לפלרמו בירת האי, למונראלה, לאריצ'ה עיר המרציפן, לפיאצה ארמרינה עם הפסיפסים המדהימים בוילה רומנה דל קזאלה ולאתרים רבים ומרתקים במקומות אלו.

מובטחת למבקרים בסיציליה חוויה כלל חושית בתחומים רבים ומגוונים מטבע פראי ועד לאמנות מוזיקה עדינה ויפהפיה.


 

יום מספר 1 |8.4.23| ת"א - קטניה - סיור בקטניה

ניפגש בנתב"ג על מנת לעלות על טיסה לקטניה שבסיציליה, שם ננחת בשעות הבוקר המאוחרות. לאחר הליכי ההגירה והמכס, נצא לסיור בעיר. קטניה היא העיר השניה בגודלה בסיציליה ומונה כ-300,000 תושבים (במטרופולין 1,100,000). למקור שמה יש הרבה גרסאות וחלק מהם משמעותם- אדמה קשה ואכזרית – אולי בגלל היותה למרגלות הר הגעש אטנה. העיר שנוסדה בשנת 729 לפנה"ס, נהרסה כמעט לחלוטין בהתפרצות האטנה בשנת 1693, ובנייתה מחדש בסגנון הברוק זיכתה את מרכז העיר העתיק בתואר אתר מורשת עולמית.
נתחיל את סיורנו בכיכר הדואומו (Duomo), בה נמצאת קתדרלת סנט'אגתה (Sant'Agata) המפוארת ולידה מנזר וכנסייה באותו שם (Badia di Sant'Agata). הקתדרלה שנבנתה לראשונה ב-1078 על שרידיו של בית מרחץ רומי,  נהרסה ונבנתה שוב מספר פעמים ברעידות אדמה והתפרצויות האטנה. המבנה הנוכחי קיים משנת 1693.
עוד בכיכר הדואומו- מזרקת הפיל (Foantana dell'elefante), סמלה של קטניה, בית העיריה ומזרקת אמנאנו (Amenano), ששמשה בעבר  כמקור מים לתושבי המקום. נמשיך ונבקר בשוק הדגים לה פסקריה (la Pescheria) הצבעוני, והסואן הנמצא בקרבת מקום.
לינה וארוחת ערב במלון באזור קטניה.

 

יום מספר 2 |9.4.23| עירו של ארכימדס - סיראקוזה.

בבוקר ניסע דרומה לסירקוזה. העיר נוסדה בשנת 733 לפנה"ס והייתה אחת הערים הגדולות והחשובות בעולם העתיק באגן הים התיכון. בעבר הייתה מרכז תרבות ומדע. ארכימדס, גדול המתמטיקאים של העולם העתיק, שהיה גם פיזיקאי, פילוסוף, מהנדס, ממציא ואסטרונום, נולד, חי ופעל בסירקוזה, ומכאן "עירו של ארכימדס". נתחיל בסיור מרתק בנאפוליס (Neapolis) הפארק הארכיאולוגי המרשים, אחד המפורסמים בסיציליה הכולל את התיאטרון הרומי, את המערה "אוזנו של דיוניסוס" (שמה ניתן לה בגלל צורתה והאקוסטיקה המופלאה שבה) הנמצאת במחצבת אבן הגיר ששימשה לבנית העיר, ולצדו התיאטרון היווני המרשים.
נמשיך לאי הקטן אורטיג'ה (שְׂלָו = Ortigia) המופרד מהיבשת בתעלה צרה. נסייר ברחובותיו ובסימטאותיו של האי הנחשב למרכזה של סירקוזה העתיקה, נראה את שרידי מקדש אפולו, את כיכר הדואומו וכיכר ארכימדס, נצפה במעיין ארטוזה (Fonte Aretusa) ונשמע את הסיפור המיתולוגי על הנימפה בשם זה, פטרוניתה של סירקוזה.
חזרה למלון שלנו באיזור קטניה לארוחת ערב ולינה.
 

יום מספר 3 |10.4.23| הר הגעש אטנה והעיר טאורמינה

בבוקר נעפיל ונעלה להר הגעש הפעיל אטנה, המתנשא לגובה 3,329 מ'. ההר הוא הגבוה בין הרי הגעש באירופה והפעיל ביותר בעולם, ופעילותו כמעט רציפה. התפרצותו הגדולה האחרונה ארעה ב-3.12.2015 כאשר "מזרקת" הלבה שנפלטה ממנו הגיעה לגובה של כ-1,000 מ'. ב-2021 היתה התפרצות ממושכת וכמות החומר הגעשי שנפלטה, הגביהה את פסגת ההר בכ-35 מ'. ההתפרצות הגדולה האחרונה ארעה בחודש פברואר 2022. תחנת הרכבל התחתונה, אליה נגיע עם האוטובוס, נמצאת בגובה של 1923 מ' מעל פני הים, והרכבל עולה לגובה של 2500 מ'. מהתחנה העליונה יסיעו אותנו רכבי שטח למקום גבוה ככל האפשר, בהתחשב בתנאי מזג האויר והפעילות הגעשית של ההר, שישררו ביום הטיול. נסייר בשטח ונצפה בלועות מתמרי האדים, ובנופים המרהיבים הנשקפים מפסגת ההר. נלמד על תופעת הרי הגעש ונשמע על ההתפרצויות במאה הנוכחית.
לאחר הסיור הייחודי נמשיך צפונה לעיירה טאורמינה. העיירה המקסימה הממוקמת על צלע ההר, נחשבת לאחת העיירות היפות בסיציליה, אם לא היפה בהן. נבקר בתיאטרון העתיק מתקופת הרומאים, הבנוי בסגנון יווני, השמור להפליא והמרשים בגודלו (השני בסיציליה) ובמיקומו היפה. נמשיך לרחובה הראשי של העיירה, ממנו יוצאות עשרות סימטאות ציוריות ומזמינות, ובו נמצאות הכנסייה, מזרקת הבארוק ועשרות רבות של חנויות ומסעדות. דרך הסימטאות הקטנות נרד לגן הציבורי ומשם לאזור הרובע היהודי. נשאיר זמן לשוטטות ברחובות העיר המקסימה ונחזור למלוננו.
חזרה למלון שלנו באיזור קטניה לארוחת ערב ולינה.
 

יום מספר 4 |11.4.23| האיים הליפאריים - הר הגעש סטרומבולי

לאחר ארוחת הבוקר ניסע צפונה לעיר הנמל מילאצו (Milazzo), שם נעלה על מעבורת ונשוט לאיים הליפאריים (שמם הוא האיים האֵֶיאו̇ליים Isole Eolie). זהו ארכיפלג געשי הנמצא מצפון לסיציליה, הקרוי על שם אל הרוחות במיתולוגיה היוונית (Aeolus), ומונה  8 איים הממוקמים כקשת. נסייר רגלית בסימטאות הקטנות של האי הציורי והמרכזי ליפארי, בעל האוכלוסיה הגדולה מכל האיים (83%-13,000). כל הארכיפלג הוכרז כאתר מורשת עולמית.
בשעות הצהרים נשוט לאי פָּנַרֵאָה (Panarea), שכמעט אינו מאוכלס עד חודשי חופשת הקיץ, אז מגיעים אליו מאות רבות של נופשים מהם ידוענים. נשוט לאי סטרומבולי, בו מצוי הר געש בשם זה המכונה "המגדלור של הים התיכון" בשל פעילותו הרציפה עם הפסקות קצרות. נסייר בסימטאות כפר הדייגים הקטן (450 תושבים) ונמתין לשקיעת השמש כדי לראות את התפרצותו של הר הגעש בחשכה, המטיל זרמי לבה זוהרת למרומים. נחזור לליפארי בשעת ערב מאוחרת. 
ארוחת ערב ולינה במלון באיים הליפאריים.
 

יום מספר 5 |12.4.23| האיים הליפאריים ועיירת הקייט צ'פאלו

נתחיל את היום בטיול סביב האי ליפארי הגדול בשטחו בין האיים. נעצור בנקודות תצפית יפות ונראה את מחצבות החֲפָף, (Pumice), "אבן ספוג" געשית לבנה. זהו סוג של פלט געשי, שנוצר מהתקררות מהירה במיוחד של לבה, שמקורה בהתפרצות געשית במאה ה-5. כרייתו של החפף היה אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של תושבי העיר, עד שנאסרה בגלל הכרזתו של האי כאתר מורשת עולמית. לאחר מכן נעלה על המעבורת איתה נשוט חזרה למילאצו.
משם ניסע לצ'פאלו הנמצאת בכיוון מערב. צ'פאלו היא עיר בת כ-15,000 תושבים המהווה נקודת משיכה אטרקטיבית למיליוני תיירים מכל רחבי אירופה והעולם. נבקר בקתדרלה הרומנסקית-סיציליאנית שנבנתה החל משנת 1131 ע"י רוג'רו השני, מלך סיציליה הנורמנית (נורמנים- צאצאי הויקינגים הסקנדינביים שכבשו את צ'יפאלו בשנת 1063). נבקר במכבסה המֵדיאֵוָולית של העיר מימי הביניים, נשוטט ברחובות העיר ובחוף הים, נטעם את המאכל הייחודי לאי – לחמנית גלידה (I Rolls) ונמשיך לעבר פלרמו, בירת סיציליה.
ארוחת ערב ולינה במלון באזור פלרמו.
 

יום מספר 6 |13.4.23| העיירה מונראלה וסיור בפאלרמו

פלרמו, בירת האזור האוטונומי סיציליה (מאז 1947) ובירת מחוז פלרמו, היא העיר החשובה בסיציליה מבחינה כלכלית, תרבותית ותיירותית, ואוכלוסייתה מונה כ-675,000 (במטרופולין כ-1.3 מיליון). העיר נוסדה בשנת 734 לפנה"ס ע"י הפיניקים תחת שלטון קרתגו. במשך 2750 שנות קיומה החליפה שליטים רבים, עד 1860, כאשר נכבשה ע"י גריבלדי ונהייתה חלק מאיטליה המאוחדת. היא נחשבת לביתה של המאפיה הסיציליאנית, ה"שותפה" של הממשלה האיטלקית לשלטון בעיר.
נקדיש את היום לעיר הגדולה וסביבתה - שווקים ססגוניים, כנסיות מפוארות, חנויות יוקרה ומבנים מרשימים ומרתקים. נראה את ארמון הנורמאנים ששימש את שליטי האי, ואחד הארמונות הנורמניים היפים ששרדו. נמשיך לקתדרלה, ומשם לביקור בשוק הססגוני של העיר. נראה את כיכר הבושה (Piaza Pretoria), את כיכר ארבע הפינות (Quattro Canti), את הרובע (גטו) היהודי, ונסיים בביקור בקטקטמבות של מנזר הקפוצ'ינים, שחנטו את מתיהם ונכבדי העיר בטכניקה מיוחדת.
נצא לעיירה מונְרֵאַלה, לביקור בקתדרלה שבנה בשנת 1174 וויליאם השני, נכדו של רוג'רו השני. הקתדרלה המפוארת, אחת הדוגמאות היפות ביותר ששרדו לארכיטקטורה הנורמנית, מכוסה פסיפסים מרהיבים המשתרעים על שטח של כ-6,500 מ"ר, ומתארים סצינות מהתנ"ך ומהברית החדשה. 
חזרה למלון שלנו באיזור פלרמו לארוחת ערב ולינה.
 

יום מספר 7 |14.4.23| קסטלמארה דל גולפו ועיירת המרציפן אריצ'ה

לאחר ארוחת הבוקר ניסע מערבה לכוון  סג'סטה, אתר ארכיאולוגי קדום ומיוחד, שהיה בעבר מקום מושבו של אחד משלושת העמים המקוריים של סיציליה, העם האלימי (Elimi). האלימים חיו כנראה מ-1100 לפני הספירה, ובהמשך התערבבו עם היוונים שהגיעו לאי ואבדו את זהותם המקורית. בראשית המאה ה-5 לפנה"ס (417) נבנה מקדש יווני- דורי השמור באופן יוצא דופן, שסימנים שונים מרמזים שבנייתו לא הושלמה מעולם. מצד שני, המקדש ניצל מהרס הכיבוש הקרתגי במאה ה-5, והוא נחשב למקדש הדורי השמור והיפה ביותר באירופה, והדוגמא הטובה ביותר לסגנון אדריכלי זה.
נמשיך משם לאריצ'ה, "עיירת המרציפן", שתושביה טוענים בתוקף לזכות הראשונים לפיתוח המרציפן וייצורו (חולקים על כך הסינים ותושבי ליבק (גרמניה) וטולדו (ספרד). העיירה הנמצאת בגובה של 750 מ' מעל פני הים, נותנת אפשרויות לתצפיות מרהיבות על המפרץ והחופים מתחתיה. נוכל לבקר באחת מהקונדיטוריות המייצרות את המרציפן ולצפות בתהליך ייצורו. לאחר תום הביקור נחזור לפלרמו ונעבור בעיירה קסטלמרה דל גולפו.  
חזרה למלון שלנו באיזור פלרמו לארוחת ערב ולינה.
 

יום מספר 8 |15.4.23| פיאצה ארמרינה - שדה תעופה קטניה

בשעות הבוקר נעזוב את החוף הצפוני ונדרים לכוון העירה פיאצה ארמרינה, כדי לבקר באחד האתרים המתויירים והיפים ביותר בסיציליה- וילה רומנה דל קזאלה (Villa Romana del Casale). בוילה הרומאית שנבנתה בראשית המאה ה-4 לספירה (~320), מצוי אוסף עבודות המוזאיקה הגדול, העשיר והמורכב בעולם. הפסיפסים המדהימים, המשתרעים על שטח של כ-3,500 מ"ר, מכסים כמעט  את כל רצפות 50 החדרים בוילה. הם מתארים סיפורים מיתולוגיים ועכשויים (לאותה תקופה), תמונות של חי וצומח, תחרויות ספורט וציד, סצנות ביתיות ונערות בביקיני. 
בתום הסיור ניסע לשדה התעופה בקטניה לעלות לטיסה שלנו בחזרה לישראל דרך רומא.
 
הטיול יוצא עם חברת מסעות, לפרטים והרשמה:
https://www.massaot.co.il/%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D/CTA101022/