21/5/13
סיציליה מאי 2013

והימים ימי קציר חיטים התקבצו ובאו 39 אנשים לבית הנתיבות. אנשים טובים עם תרמיל על השכם, מי עם כיסא ומי עם מקל ביד, לצאת את הארץ ואפילו כולנו חכמים,כולנו נבונים,עלינו לספר על היציאה לסיציליה.

יצאנו לתור אותה, האם טובה? האם רעה היא? איך אנשיה?מעשיהם, תרבותם וכמובן מאכליהם.

ורדה כאחת העם אשת הקבוצה קמה ממקום מושבה לא ביד חזקה ,אלא בזרוע נטויה, מאוד ישירה עם חן ואסרטיביות "כי אל אשר תלכי נלך ובאשר תליני נלין" אנחנו איתך ואחריך.

והמסע החל לאי השמש נדדנו מקטניה לסירקוזה לאי אורטג'ה,טיפסנו לטאורמינה היפה.
עברנו מנהרות ארוכות ומעברי הרים, טיילנו ונפעמנו מעיירות דייג ציוריות - מנדלו. מפרצים כחולים ומרהיבים עיירות קיט- צ'אפלו, ערי נמל –מילצו.
ומה באמתחתנו, שק מלא חוויות ומראות שבלענו בכל חושינו ורמח אברינו.
נשמנו אויר הרים, הסנפנו את ריחם וצבעם של שלל פרחי הבר ושיחים ים תיכונים. הרותם בזיו צבעיו ליוה אותנו בדרכים. וניסע ונחנה ונאכל, פירות ים, פסטה, גלידה בלחמנייה, קנלוני, קינחנו במרציפן צבעוני ומתוק. החמצנו את מסעדת ה"בוסים" "צ'רלסטון" במונדלו.

ורדה, את משתפת מסבירה ומספרת בבקיאות רבה על תרבות והיסטוריה. הרבה סיפורי מיתולוגיה, סיפור הקבלה , נרטיב סימבולי בין ספר התנ"ך והברית החדשה. מה בין אמפיתיאטרון רומי ,אוזנו של דיוניסוס והתיאטרון היווני.
התרגשנו שהובלת אותנו למקווה ברובע היהודי,סיפרת על כובשים אכזרים ומאידך על מדענים, מתמטיקאים, פילוסופים, משוררים וציירים.

מצטטת שירה כל בוקר, מזון לנפש.

סחפת אותנו ליהנות מתצפיות ומראות יפי נוף. נסענו בדרכים מרשימות, נעתקה נשימתנו בהגיענו להר האתנה. ראינו את הלועות שנפערו והעשן המיתמר, חיכינו במתח והתרגשות למראה הסטרומבולי המתפרץ כל כמה דקות, זיקוקי אש שעולים ונשפכים על שביל האש.

מתחנו צאוורנו עד כלות,למראה מקדש קתדראלה מונרבה, עמודים עם כותרות דוריות.
באגריג'נטו נגלה לפנינו עמק מקדשים אותנטי, בעל חשיבות, עם יופי הוד והדר. אחד המקדשים הפר לסמל בינלאומי של אונסקו. נפעמנו מקתדראלת פסיפס הזהב. ובמונראלה מהכנסייה הנורמנית היפה המכילה את אחת היצירות היותר מדהימות, ארמון הנורמנים בפלרמו.

היתכסנו ברסיסי מים מפונטנת הבושה פרטוריה, גולת הכותרת -פיאצה ארמרינה "וילה דל קאזלה", שרידי וילה מפוארת מכוסה פסיפסים רבים, הסבת את תשומת ליבנו לכנסיות ומבצרים בסגננות שונים, ברוקי, ברוטאלי, רנסנס , רומנסקי ואקלקטי גם.

סוד ההצלחה במסע זה השילוש הקדוש- מדריכה ,מקום וחבורה.

לכם חבורה שכזאת ניתנה לי הזכות להכירכם, אנשים טובים, עוזרים ומתחשבים, לא הלנתם,לא קיטרתם ולא טענתם, נעמתם לי מאוד.

על המקום דיברתי.

ואת בלה רוסה נשארת כאחת העם ולא מורמת מעם, עם הרבה ידע אהבה למקום לשפה ולתרבות, את מחלקת את חווייתך וידיעותיך עם הזולת, ההנאה דמה לאור הנופל על מראה, הוא מוחזר כפול ומכופל כרפלקסיה על הזולת.
את אוהבת את מה שאת עושה, המשיכי לעשות את מה שאת אוהבת.

אם יש את נפשנו ליהנות מהחיים זהו היום, תמיד זהו היום, שנתפעם מעצם החיים נמשיך להיות סקרנים, מטיילים ונלהבים.

זה הזמן לאמר תודה והללויה שסיצליה נעמת לי מאוד.

שרהלה גוברמן-קיבוץ משמר השרון