טרנטלה - חבל פוליה במיטבו
7.10-14.10.2020 (סוכות)
חברת סולו איטליה

פוליה הנמצאת ב'עקב' שבקצה המגף האיטלקי, היא יעד קולינרי, היסטורי ואמנותי מרתק ומיוחד במינו.
מיליוני עולי הרגל שעברו כאן בדרכם אל ארץ הקודש, סוחרים שהטילו בה את העוגן הראשון על אדמת אירופה או שהפליגו ממנה אל שווקים רחוקים – כל אלו הפכו אותה לצומת תרבותי ומפגש בין מזרח ומערב. בטיול זה נכיר לעומק את חבל פוליה. נבקר בעיירותיה המיוחדות שהפכו לפנינים ארכיטקטוניות
נסייר לאורך חופיה ונפקוד עת ערי הנמל המיוחדות שבה. נצפין אל חצי האי גארגאנו, ממנו נצא לשייט בין המערות והנקבות לאורך החוף. נערוך "קפיצה" אל העיר מאטרה שבחבל בזיליקטה, בה התגוררו תושבי העיר במערות חצובות בסלע עד אמצע המאה ה- 20.

המחיר לאדם בחדר זוגי 1749 יורו 
תוספת לחדגר יחיד 399 יורו

 
יום 1: נאפולי - קסטל דל מונטה
הבוקר נטוס מתל אביב לנאפולי. לאחר נחיתה נצא מזרחה לחבל פוליה לביקור בקסטל דל מונטה,
( (Castel del Monte, "מבצר ההר" - הנקרא גם "כתר האבן של אפוליה". סמל למפעל הבניה העצום של פרידריך השני בדרום איטליה. בנוי בצורת מתומן עם שמונה מגדלים, ממוקם במקום מרוחק ומטרת בנייתו אינה ברורה עד היום. בתום הביקור נמשיך למלוננו באלברובלו. ארוחת ערב.


 
יום 2 : מאטרה - אלברובלו
עם בוקר נצא לעבר חבל בזיליקטה (Basilicata) לסיור בעיר מאטרה Matera )). ייחודה של העיר - מאות מערות בהן התגוררו בני אדם עד אמצע המאה ה - 20 וכן כנסיות החצובות בסלע. נעלה לתצפית מרהיבה על העיר ונרד לביקור בסימטאות ובכוכים של שכונות הסאסי - הפרוסות על פני מדרונות העיר ומכילות אלפי מערות עם חזיתות אבן. נמשיך לחלקה המודרני של העיר לביקור במוזיאון המקומי שבו מוצגים ציוריו של הצייר והרופא היהודי קרלו לוי. את אחר הצהריים נקדיש לאלברובלו ( (Alberobello, בירתה של ארץ הטרולים (Terra dei Trulli) הזרועה במבנים משונים האופייניים לאיזור – מבנים עגולים, ולהם גגות חרוטים, והם מעוטרים במוטיבים עממיים. נלמד על אופיים של מבנים יחודיים אלה, אשר חלקם עדיין משמשים למגורים, מוזיאונים, מסעדות ואף כנסיות. ארוחת ערב ולאחריה מופע פולקלור פולייזי טיפוסי. 

 
יום שני3 : אוסטוני - חווה מקומית (Masseria) - לצ'ה
הבוקר נצא לאוסטוני(Ostuni) , היפה בערים הלבנות של דרום פוליה, ממנה נשקף נוף נהדר של אלפי עצי זית על רקע הים האדריאטי. נמשיך לחווה חקלאית מקומית לסיור וארוחה ממוצרי החווה וגידוליה. נמשיך דרומה ללצ'ה (Lecce) , הנקראת גם "בירת הבארוק של פוליה, או "פירנצה של הדרום". נסייר בעיר העתיקה, בכיכר סנט אורונצו (Sant' Oronzo), בה נראה את שרידי האמפיתיאטרון הרומי והסֶדילֶה (Sedile) - אולם מועצת העיר במאה ה - 16. נצפה בבזיליקת סנטה קרוצֶ'ה (Santa Croce) שחזיתה המהממת היא פאר אדריכלות "הבארוק הלֶצ'זי". נמשיך לכיכר הקתדרלה (Piazza Duomo), שהיא אחת הכיכרות היפות בדרום איטליה, מוקפת בחזיתותיהם המפוארות של הכנסייה, ארמון הבישוף ובניין הסמינר. העברה למלון בלצ'ה. ארוחת ערב.

 
יום 4 : אוטראנטו - סנטה מריה אל בניו - סנטה מריה די לאוקה
היום יוקדש לאיזור ה"סלנטו" - מלצ'ה ודרומה. נצא אל העיר העתיקה אוטראנטו (Otranto), הישוב המזרחי ביותר באיטליה. נטייל בעיר הממוקמת על שפת הים, ובמרכזה קתדרלה נורמנית שייחודה ברצפת פסיפס נדירה. נמשיך לביקור בעיירת החוף סנטה מריה אל בניו שבה התרחש סיפור מרגש של עקורים יהודים ששהו כאן לאחר מלחמת העולם השניה ולזכר התקופה אף הוקם מוזיאון קטן בעיירה. נמשיך בנסיעה דרומה לעיירה סנטה מריה די לאוקה היושבת ממש "בשפיץ של המגף". חזרה למלון וארוחת ערב.

 
יום5 : פוליניאנו א'מארה - בארי  
הבוקר נצא לעבר העיירה פוליניאנו א'מארה (Polignano A Mare) השוכנת על  מצוק גבוה מעל לחוף ים תכול וצלול. נראה את שער העיר העתיק, את כיכר ויטוריו עמנואלה עם השעון המרשים החולש עליה, את מדרגות הבתים עם פסוקי שירה, ואת מרפסות התצפית הנפתחות לעבר הים. אחר הצהריים נתוודע לבארי- בירת פוליה, עיר נמל ומסחר חשובה, שחלקה העתיק שומר על צביון ימי - ביניימי מובהק. נסייר בין הסמטאות הציוריות, נתרשם מהמצודה האדירה שחלשה על הכניסה לעיר, מהבזיליקה המפורסמת בה שמורים שרידיו של סן ניקולה, הקדוש הפטרון של העיר, ומהכיכרות הנרחבות ובהן שלל בתי קפה ומסעדות. העברה למלון באזור בארי. ארוחת ערביום 6 : טראני - סן ג'ובאני רוטונדו - וייסטה
בשעות הבוקר ניסע לטראני (Trani), עיירת דייגים השוכנת לחופו של מפרץ יפייפה. נבקר בקתדרלה הרומנסקית הנפלאה ליד הים, הנחשבת ליפה מבין כנסיות התחרה של פוליה, ונלמד אודות יהדות פוליה, שטראני הייתה אחד ממרכזיה. נמשיך לעיירה סן ג'ובאני רוטונדו (San Giovanni Rotondo), שבה פעל ונקבר הנזיר הפרנציסקני פאדרה פיוֹ (1968-1887), ואשר הפכה בזכותו אתר עליה לרגל להמוני מאמינים.בתום ביקורנו נגיע למלוננו באזור וייסטה ארוחת ערב.


 
יום7 : שייט לאורך חופי הגרגאנו - פורסטה אומברה - נאפולי
את יומנו נפתח בשייט (אם תנאי הים יאפשרו) בין המערות והניקרות שנוצרו ע"י גלי הים במצוקים הלבנים של הגארגאנו. המים משתקפים במערות באור כחול – טורקיז, יוצרים משחקי אור וצל מרהיבים, אשר יחד עם תצורות הסלע העניקו למערות שמות שונים, כגון מערת הפעמון, מערת שתי העיניים, מערת היונים, מערת הסירנות, מערת החלומות ועוד. נמשיך לפורסטה אומברה  (( Foresta Umbra - אחד מהיערות הקדמונים היחידים שנותרו באיטליה. נתרשם מאתר טבע ייחודי זה ואף נצא למסלול הליכה בעבי היער. נמשיך בנסיעה לכיוון נאפולי. העברה למלון וארוחת ערב.  

 
יום 8 : נאפולי - ת"א
את היום נקדיש לנאפולי, עליה נאמר "לראות...ולמות". נתחיל בסיור רגלי בחלקה העתיק של נאפולי, אשר הוכרז לפני שנים לא רבות כ'אתר מורשת עולמית'. נסייר לאורך הרחוב הראשי (המכונה: Spaccanapoli) ההומה והתוסס במיוחד, נצפה בכמה אתרים מרתקים כמו מכלול כנסייתי רחב ידיים של Santa Chiara, ארמונות, כיכרות ציוריות קטנות, וכנסיות מרשימות כמו Chiesa di San Domenico Maggiore ו Chiesa del Gesu Nuovo. נמשיך לסיור במרכזה החדש של נאפולי שבין העיר העתיקה לחוף הים, סביב ה'מבצר החדש' Castel Nuovo. נראה את בית האופרה  Teatro San Carlo אחד התיאטראות הציבוריים הוותיקים באירופה, ניכנס לגלריה על שם Umberto I, מבנה מרשים, הבנוי מתכת וזכוכית, נגיע לכיכר פבלשיטו (Piazza del Plebiscito), המשתרעת אל מול הארמון המלכותי - ארמון השליטים הבּוּרבּוֹנים (Palazzo Reale), ונראה את הכנסיה העגולה, המקורה כיפה (Chiesa di San Francesco di Paola), הנראית כהעתק מוקטן של הפנתיאון ברומא. זמן פנוי לקפה נאפוליטאני בקפה גמברינוס היוקרתי ולרחובה הראשי של העיר התחתית - ויה טולדו. אחר הצהריים העברה לשדה התעופה של נאפולי לטיסה חזרה ארצה.

 
טיסות סנדור

 
 
חלוקת לילות בטיול:
2 לילות באזור אלברובלו
2 לילות בלצ'ה
1 לילה באזור בארי
1 לילה באזור וייסטה
1 לילה באזור נאפולי \ קזרטה