"פניני אמנות בפירנצה"

הנכם מוזמנים לטיול מרתק שיגלה לכם את סודותיה של העיר הקסומה פירנצה,
טיול שכולו הנאה צרופה, מיועדת לחובבי אמנות שסקרנים לדעת  מה קרה בפירנצה בתקופת הרנסנס

 

מה יש בה בעיר הקסומה פירנצה שמיליון תיירים שוטפים את רחובותיה בכל עונות השנה? כיכרות עם מזרקות מים שבהם פסלי נפטון ועלמות חן העולים מן המים, כנסיות בסגנונות שונים המצופים בשיש טוסקני ומכוסים בשלל את פסלים וציורי קיר, פסלי רחוב של גדולי האמנים ברנסנס, מוזיאונים עם יצירות מופת וכל זה ובנוסף גם  גלידה...והרבה גלידה, כמעט כל אדם מסתובב ברחוב בידו גביע גלידה! בתי קפה ...והרבה בתי קפה שבכולם בקושי ניתן למצוא כסא פנוי. מסעדות....והרבה מסעדות עם אוכל טוסקני מדהים ומעורר תיאבון גם לאלה שכבר שבעים, שווקים צבעונים המזמנים את המטיילים לפשפש ולחפש ולקנות מן השלל הרב המונח על הדוכנים וכן מספר רב של מקומות חיננים המסתתרים בין סמטאותיה העתיקות.
בלב ליבה של פירנצה מתגלה כיכר ענקית- כיכר הסניוריה, כמוזיאון פתוח שבו מוצבים פסלים של גברים שרירים ועירומים ונשים מעורטלות, אלי ים ונהר, דוד, הרקלס, וכן פסל של "חטיפת הסבינות" של ג'ימבולוניה, נושא קדום שבו הרומאים שחסרו להם נשים, פשוט חטפו ואנסו נשים בני שבט אחר כדי להבטיח שיהיו להם צאצאים להמשך הדור. ג'ימבולניה מתאר לנו את הדרמה בפסל באופן דרמטי ביותר.אתה הולך ברחוב קסום בפירנצה ורואה תור ארוך של אנשים, ואתה שואל מדוע? אתה יודע למה? זה התור לכניסה לאופיצ'י אחד ממוזיאונים החשובים של פירנצה, אני כמובן מדלגת על התור- כי הזמנתי כרטיס מראש ונכנסת לאחד מהמוזיאונים "הסקסים" ביותר שמציג את יצירותיהם של גדולי אמני הרנסנס , אחד החדרים המרגשים ביותר מוקדש ליצירותיו של בוטצילי. בוטיצילי מציג לפנינו את דמות האשה היפה והאידאלית היא ונוס שנולדה מקצף הגלים, טהורה וזכה כמובן גם היא עירומה ויפה.
אם לא הספיקו לכם העירומים במוזיאון אופיצ'י אז...נדלג בסמטאות ונגיע למוזיאון הפיסול האחד והיחיד המענין במיוחד שאוצר את יצירות הפיסול הרבות מתקופת הרנסנס "ברג'לו", שם אפשר לראות  את הפסל המיוחד שדונטלו פיסל את  "דוד" מלך ישראל, כנער צעיר וחושני, כמעט בגוף של אשה. מענין מה חשבו חבריו שראו את הפסל הזה ומה חושבים הצופים על כך! ומה עושה כנף הקסדה שלו בין רגליו?

קשה להתמקד כל הימים רק בקדושות וקדשות , בכנסיות וכיכרות משפריצות מים ובפסלים ערלים! הנוטפים ריח של זימה, צריך גם להתייחס לנקודה היהודית, והוא בית הכנסת בפירנצה. היהודים הגיעו לעיר כבר במאה ה 15 אבל רק במאה ה 19 הורשו לבנות להם בית כנסת גדול ומפואר המתנשא לשמים שעל גגו כיפות ירוקות אדירות. נקודה יהוידת מרגשת עם מוזיאון לחפצי יודיאקה המגלות לנו על ההיסטוריה של היהודים כאן.
למעונינים לצאת לטיול, שלחו את הפרטים ונחזור אליכם במהרה